Jest projekt bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. Kto będzie mógł jeździć bez biletu?

Radni miejscy zajmą się projektem uchwały, który zakłada zwolnienie z obowiązku płacenia za przejazdy komunikacją miejską w Elblągu. Ta propozycja dotyczy jednak tylko niewielkiej grupy elblążan i według autorów projektu nie obciąży znacząco budżetu miasta.

Chodzi tu o zwolnienie z opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej działaczy opozycji antykomunistycznej. 5 kwietnia 2017r do prezydenta miasta wpłynął właśnie taki wniosek.

Zgodnie z art. 13 Ustawy z dnia 20 marca 2015r o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2015r , poz. 6930) samorząd terytorialny może udzielać pomocy osobom uprawnionym, w zakresie udogodnień komunikacyjnych, świadczeń mieszkaniowych, kulturalnych, zdrowotnych i oświatowych.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały: Udzielenie proponowanej ulgi dla osób represjonowanych i działaczy opozycji antykomunistycznej ma na celu uhonorowanie zasłużonych działaczy. Podstawą zwolnienia od opłat za przejazd będzie legitymacja wydana przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Sposób i tryb nadania legitymacji określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2015 r. w sprawie odznaki honorowej i legitymacji dla działaczy opozycji antykomunistycznej lub osób represjonowanych z powodów politycznych ( Dz. U. z 2015r , poz. 1252).

Jak dodają autorzy projektu, procedura nabycia statusu osoby represjonowanej lub działacza opozycji antykomunistycznej jest skomplikowana i długotrwała, w związku z powyższym ilość osób go posiadających z Elbląga jest znikoma. Dodatkowo część z tych osób ze względu na wiek może już posiadać uprawnienia do bezpłatnych przejazdów (ukończone 70 lat). Podjęcie uchwały nie przyczyni się do zwiększenia skutków finansowych.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register