Koniec szantażu Elbląga w sprawie rozwoju portu


Sytuacja w Elblągu ma się zmienić – zapowiedział wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, podkreślając, że aby przekop Mierzei Wiślanej był inwestycją efektywną, trzeba dokończyć połączenie z portem. – Nie będziemy szantażować Elbląga -zaznaczył.

Spór o to, kto ma sfinansować pogłębienie toru wodnego łączącego kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej z Elblągiem trwał od lat. Rząd PiS gotowy był wesprzeć inwestycję w zamian za większościowy pakiet akcji portu. Władze miasta nie zgadzały się na takie rozwiązanie.

Teraz pałeczkę w negocjacjach przejęła ekipa premiera Donalda Tuska. Wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za gospodarkę morską Arkadiusz Marchewka zapowiedział, że inwestycja zostanie dokończona – donosi portal rynekinfrastruktury.pl.

Poprzednia władza wydała prawie 2 mld zł na przekop Mierzei Wiślanej, a i tak przez ten przekop mogą przepływać kajaki albo łodzie rekreacyjne. Większe statki do portu w Elblągu dalej nie mogą dopłynąć – mówił Marchewka podczas konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządu.

W piątek w Elblągu mają się odbyć rozmowy dotyczące współpracy z samorządem. Obecnie trwają prace związane z pogłębieniem toru wodnego.

Nie będziemy nikogo szantażować tak jak poprzedni rząd – podkreślał wiceminister. – Dla nas samorząd jest partnerem i my chcemy być partnerem dla samorządu – zaznaczył.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 km, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 km. Pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który składają się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał oraz cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości.

“Problematyczna” była kwestia pogłębienia 900-metrowego odcinka na rzece Elbląg od portu do tzw. punktu P2.

Źródło: money.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register