Łącznie, przez dwa lata z programu dobrowolnych odejść skorzystało 100 nauczycieli.

Na drogach regionu policjanci prowadzili cykliczne działania „Pasy”. Sprawdzali jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z tego obowiązku, przyglądali się także, w jaki sposób przewożone są dzieci.

Jedna, zajmująca kilka sekund czynność, która powinna być automatycznym odruchem w momencie, kiedy wsiadamy do auta – to właśnie pasy bezpieczeństwa są jednym z najskuteczniejszych środków ochrony przez powstawaniem obrażeń u kierowców i pasażerów, często mówiąc wprost – ratują życie. W momencie wypadku drogowego szanse na przeżycie są zdecydowanie większe, gdy mamy zapięte pasy niż gdybyśmy ich nie mieli. Wciąż jednak wiele osób z niepojętych przyczyn ignoruje ten obowiązek, a to ma wpływ na wysoką śmiertelność wypadków samochodowych. Podczas działań policjanci w całym regionie sprawdzali, jak z tego obowiązku wywiązują się zarówno kierowcy jak i pasażerowie, przyglądali się także, w jaki sposób przewożone są dzieci.

Blisko 1000 skontrolowanych pojazdów, 122 przypadki jazdy bez zapiętych pasów

Na drogach regionu policjanci skontrolowali prawie 1000 pojazdów. Podczas kontroli odnotowali 122 przypadki niekorzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierowców. Także 28 pasażerów zignorowało ten obowiązek. Policjanci odnotowali też 2 przypadki nieprawidłowego przewożenia dzieci.

Czym skutkuje zignorowanie pasa bezpieczeństwa?

Zgodnie z prawem nieużywanie pasów bezpieczeństwa w pojeździe może zakończyć się mandatem – kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 złotych, będzie go też to kosztowało 2 punkty. Pasażerowie odpowiadają za siebie, a obowiązkiem kierowcy jest im przypomnieć o obowiązku zapięcia pasów. Jeśli mimo to zignorują jego przypomnienia to w momencie kontroli drogowej policjant może także na nich nałożyć mandat, co więcej wtedy i kierowca będzie mógł zostać ukarany za nieprawidłowe przewożenie pasażerów – 100 złotych i 4 punkty. Bardziej dolegliwa kara czeka tych, którzy w nieprawidłowy sposób będą przewozić dzieci – taka sytuacja może zakończyć się mandatem w wysokości 150 złotych, a konto kierowcy zasili 6 punktów.

By uniknąć mandatu czy dla własnego bezpieczeństwa?

Odpowiedź jest tylko jedna: pasy ratują życie, więc nie zapinamy ich dla uniknięcia mandatu. Robimy to dla siebie i wszystkich innych osób podróżujących z nami autem. Wciąż na polskich drogach zdarzają się bardzo drastyczne wypadki samochodowe. Połączenie nadmiernej prędkości, brawurowa jazda, czasem też alkohol a do tego niezapięte pasy skutkują tragedią. Warto pamiętać, że w autach nowszego typu system pasów bezpieczeństwa zintegrowany jest z systemem poduszek powietrznych. Zapięcie pasa uzbraja poduszkę. Czasem z niezrozumiałych przyczyn kierowcy i pasażerowie chcą „oszukać” i np. zapinają pas za swoimi plecami. W momencie zderzenia człowiek najpierw z dużą siłą trafia w poduszkę, następnie z ogromną siłą zostaje odrzucony do tyłu. To wręcz śmiertelnie niebezpieczne zachowanie.

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa spoczywa na wszystkich osobach w aucie. Tak samo pasażerowie jak i kierowcy powinni zapinać pasy bezpieczeństwa po pierwsze – dla własnej ochrony, po drugie – leży to w interesie innych współpasażerów. Gdyby doszło do wypadku samochodowego, osoba jadąca bez pasów siłą uderzenia mogłaby wręcz zabić innych.

KWP Olsztyn

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register