Organizowali prostytucję w Elblągu. To był rodzinny interes!

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 10 osobom w wieku od 27 do 58 lat. Oskarżono ich o popełnienie łącznie 26 przestępstw.

Przestępstwa zarzucane oskarżonym to głównie organizowanie prostytucji i czerpanie korzyści z cudzego nierządu oraz handel kobietami w celu wykorzystania ich w prostytucji, a także posiadanie znacznej ilości amfetaminy.

Część z oskarżonych miała ścisłe powiązania rodzinne.

W toku śledztwa ustalono, że oskarżeni w latach 2014 – 2015 prowadzili niezarejestrowane agencje towarzyskie, tzw. „domówki”. Zlokalizowane one były w wielu zmieniających się lokalizacjach na terenie Gdańska, Sopotu, Kościerzyny, Chojnic, Tczewa, Malborka, Braniewa, Starogardu Gdańskiego, Władysławowa, Ustki i Elbląga.

W lokalach oskarżeni umieszczali kobiety, którym odpłatnie ułatwiali uprawianie prostytucji. Część kobiet zmuszana była do tego procederu. Z nierządu oskarżeni czerpali korzyści majątkowe, czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu. Oskarżeni przyjęli od pokrzywdzonych kobiet nie mniej niż 425 tysięcy złotych.

Pomiędzy niektórymi z oskarżonych zachodziły ścisłe powiązania rodzinne. Dwoje spośród oskarżonych jest małżonkami, dwaj inni to ich synowie, a dwie z oskarżonych kobiet są ich partnerkami życiowymi. Ojciec rodziny, wraz z żoną i synami, zajmowali się prowadzeniem i nadzorowaniem działalności poszczególnych tzw. „domówek”. Partnerki synów prowadziły obsługę ogłoszeń internetowych oraz telefoniczną obsługę klientów.

Oskarżonym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Zarzuty oskarżenia obejmują łącznie 19 kobiet, które zdecydowały się złożyć zeznania obciążające oskarżonych. Faktyczna ilość wykorzystanych w procederze kobiet jest nieznana, gdyż, pomimo podejmowanych prób, nie zdołano ustalić ich danych.

Oskarżeni werbowali młode kobiety do pracy w prostytucji często wykorzystując ich trudną sytuację życiową. W trzech przypadkach oskarżeni odpłatnie przekazali sobie pokrzywdzone, dopuszczając się w ten sposób handlu ludźmi.

Oskarżonym grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, kara grzywny, a także przepadek równowartości nielegalnie osiągniętej korzyści majątkowej.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku  pod nadzorem prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Do śledztwa dołączono postępowania Prokuratur Rejonowych: w Gdańsku – Śródmieściu, w Sopocie i w Starogardzie Gdańskim.

Dział Prasowy Prokuratura Krajowa

fot. poglądowe/Newsweek

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register