Prezydent Elbląga apeluje do mieszkańców: Jeśli nie musicie, nie poruszajcie się po mieście

Przestało padać i wiać. To są dobre informacje. Złe – służby nadal walczą z wysoką wodą, która zalała wiele ulic Elbląga. Prezydent Witold Wróblewski apeluje, aby mieszkańcy – jeśli nie muszą, nie poruszali się po mieście. Utrudniają bowiem działania służb ratowniczych.

– O godz.18.00 w Urzędzie Miejskim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego przedstawiliśmy Panu Wojewodzie aktualną sytuację powodziową w mieście i okolicznych powiatach oraz podjęte od rana działania w poszczególnych samorządach. O godz. 18.00 również działania ratowniczo – zabezpieczające w mieście wsparte zostały przez wojsko – informuje prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Prezydent nie ukrywa, że poniedziałek był dla niego dniem trudnym.

– To trudny dzień dla naszego miasta, rzeka Kumiela dynamicznie przybiera. O godz. 11.15 ogłosiliśmy pogotowie przeciwpowodziowe, służby walczą z wodą, minimalizują straty, jednak z Wysoczyzny Elbląskiej w dalszym ciągu napływa duża ilość wody – mówił Witold Wróblewski prezydent Elbląga

Szybkie działania spowodowały opanowanie sytuacji.

– Na ulicy Związku Jaszczurczego ułożone zostały rękawy i tam sytuacja jest na razie opanowana. Jednak poziom wody przyrasta, co powoduje, że pojawia się ona na kolejnych ulicach. Do tego wysoki stan rzeki Elbląg powoduje, że z Kumieli nie jest odbierana wystarczająca ilość wody. Wyłączyliśmy ulicę Związku Jaszczurczego z ruchu – mówił prezydent. – Wyłączona została trakcja tramwajowa w al. Grunwaldzkiej, tam też przelała się woda.

Co dalej? Wszystko zależy od pogody

– Prognozy dotyczące opadów nie są niestety korzystne, przelotne deszcze występować będą również jutro. Na szczęście nie będzie wiatrów, które mogłyby spiętrzyć dodatkowo wody rzeki Elbląg – opisywał sytuację prezydent.

Prezydent apeluje do mieszkańców o ograniczenie ruchu pojazdów

– W związku z trudną sytuacją na terenie miasta apeluję do mieszkańców, aby ograniczyli poruszanie się samochodami do najpilniejszych potrzeb, dzięki temu sprawniej do miejsc zagrożonych docierać będą służby ratunkowe – zaapelował do mieszkańców prezydent Wróblewski.

– W akcję walki z wodą zaangażowane są służby komunalne, które między innymi zabezpieczają worki z piaskiem – informował Tomasz Świniarski kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. – Woda w Kumieli sukcesywnie dziś przyrastała i musiała znaleźć sobie nowe koryto i znalazła poprzez Al. Grunwaldzką. Monitorujemy i zabezpieczamy to miejsce przed przedarciem się wody z Placu Grunwaldzkiego w stronę  stacji paliw, co mogłoby oznaczać przeniknięcie wody do zbiorników z paliwem i skażenie wód – mówił Świniarski

Nie udało się zrzucić nadmiaru wody do basenu

– Podjęliśmy również decyzję o odprowadzeniu części wody do basenu odkrytego, uruchomione zostały przepusty ale ich konstrukcja nie umożliwia efektywnego przepływu wody – dodał Świniarski.

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mirosław Hołubowicz mówił – Państwowa Straż Pożarna od początku bierze udział w akcji ratowniczej. Muszę w tym miejscu pochwalić podległe prezydentowi służby za bardzo dobre reagowanie w pierwszej fazie wystąpienia zjawiska.  Wprowadzony został stan podwyższonej gotowości w województwie i poszczególnych powiatach, jesteśmy gotowi do podjęcia dalszych działań na terenie Elbląga i powiatu elbląskiego.

Najważniejsze zadania

Nadzorowanie sytuacji wokół szpitala, ukierunkowanie rękawami wody w rejonie Placu Grunwaldzkiego, by strumień nie wylewał się po ulicach i wreszcie podwyższenie wałów na ul. Malborskiej.

– Zwróciliśmy się do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, by z drona monitorowała rzekę Kumielę i wyszukiwała w ten sposób wycieki wód – dodał Tomasz Świniarski kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Jak podaje Urząd Miejski w Elblągu, do odwołania zamknięte dla ruchu są następujące ulice:

  1. ul. Fromborska (od ul. Królewieckiej do ul. Ogólnej)
  2. ul. Grunwaldzka (od ul. Mickiewicza do ul. Tysiąclecia)
  3. ul. Związku Jaszczurczego
  4. ul. Zagonowa
  5. ul. Wyspiańskiego
  6. ul. Malborska
  7. ul. Łęczycka (przy jednostce wojskowej).
 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register