Prezydent odpowiada radnemu Tołwińskiemu. “Nie podjudzajmy ludzi”

W ubiegły piątek podczas zdalnej konferencji prasowej prezentowałem Państwu sytuację finansową miasta, która nie ukrywam jest bardzo trudna. Z powodu koronawirusa szacowane zmniejszenie wpływów budżetowych wynosi ok. 50 mln. zł – pisze prezydent miasta Witold Wróblewski.

Przypominam również Państwu, jak trudne było spięcie tegorocznego budżetu, w którym wskutek różnych decyzji rządu i przerzuceniu wielu zobowiązań na samorządy nasz budżet zmalał o 42 mln. zł.

W przeciągu praktycznie kilku miesięcy nasz budżet uległ uszczupleniu o prawie 100 mln zł. To ogromna suma i żaden samorząd nie udźwignie takich obciążeń bez cięć i zmniejszania wydatków.

Dlatego już w ubiegłym tygodniu zapowiedziałem, że pracujemy nad rekonstrukcją budżetu i szukamy oszczędności w każdej dziedzinie.

Wiele z tych decyzji jest trudnych, ale koniecznych aby przetrwać ten trudny czas i nie zahamować rozwoju miasta.

Z przykrością stwierdzam, że dla niektórych radnych jest to temat do zbijania kapitału politycznego. Populistyczne obietnice, czy podjudzanie pracowników przecież nic nie kosztuje.  Zamiast takich działań oczekiwalibyśmy jednak , aby radni PiS, czy przedstawiciele Solidarności lobbowali u rządzących, aby nie zmniejszali samorządom dochodów, aby wprowadzane zmiany nie odbywały się kosztem samorządów. Szkoda, że na takie działania radnych opozycyjnych liczyć nie możemy.

Co do pracowników obsługi oświaty to racjonalizacja kosztów musi iść w parze ze standaryzacją, ponieważ od lat w elbląskich placówkach oświatowych były nierówności w zakresie liczby etatów pracowników obsługi. Od lat zmniejsza się też liczba uczniów w elbląskich szkołach. W stosunku do 2010 roku liczba uczniów zmniejszyła się o 5000.

Z uwagi na to, że pewni radni i jacyś komentatorzy polityczni rozpowszechniają nieprawdę na temat obniżenia pensji w obsłudze, chcę mocno i jednoznacznie  podkreślić, że nikt tych pensji nie obniża.

Po analizie zatrudnienia pracowników obsługi w elbląskich jednostkach oświatowych przystąpiliśmy do standaryzacji zatrudnienia, tak by zapewnić ciągłość funkcjonowania placówek i zapewnić podobne standardy w każdej jednostce.

Dotychczas w placówkach było duże zróżnicowanie, które narosło w ciągu 10 lat i dotyczyło to placówek o bliźniaczej budowie i powierzchni. Np. SP 11 -23,5 etatów obsługi w SP 9- 19 etatów,  I LO -10 etatów  IV LO -przy większej powierzchni-8,75 etatów.

Nie w każdej szkole był szatniarz czy woźny. Dziś wszystkie placówki, co do zasady przeliczeniowej, otrzymały takie same stanowiska-co oznacza, że każda szkoła w zakresie obsługi ma takie same etaty podstawowe/ sprzątaczka, woźny, szatniarz, konserwator/ oraz tam gdzie jest żywienie, są etaty kucharzy i pomocy kuchennych. Tam, gdzie są dowozy uczniów są etaty kierowców, w zależności od zapotrzebowania -etaty pomocy nauczycieli.

Dyrektorzy dysponują etatami łącznie i w zależności od potrzeb placówki mogą dostosować stanowiska by zapewnić dobrą organizacje pracy. To dyrektor decyduje o zapotrzebowaniu na  np. szatniarza czy woźnego – jeśli uzna ,że tak, jak dotychczas, te stanowiska nie są szkole potrzebne – może zatrudnić osoby zgodnie z potrzebami.

Co do zasady brane były pod uwagę następujące dane: liczba uczniów, wielkość szkoły/powierzchnia.  Niektóre placówki straciły etaty,  inne zyskały. Np. biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia w elbląskich przedszkolach właściwej obsługi administracyjnej, każde przedszkole zaplanowało dodatkowo 0,5 etatu kierownika gospodarczego.

Co do zwolnień pracowników-34 osoby obsługi maja uprawnienia emerytalne,18 nabędzie uprawnienia do końca 2020 roku. Co do wymiaru etatu pracownika- dyrektor podejmuje decyzję, czy zatrudni więcej pracowników w mniejszym wymiarze czy też zgodnie z zasadą 1 etat-1 pracownik. 

Prezydent Witold Wróblewski

Przeczytaj również:

Dramat! Ratusz szykuje poważne cięcia w wynagrodzeniach

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register