XX Piknik Naukowy w PGE Narodowy

Już w sobotę, 7 maja, na PGE Narodowym odbędzie jubileuszowy XX Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczna edycja imprezy poświęcona będzie związkom nauki ze zdrowiem. Wśród wystawców nie zabraknie Miasta Stołecznego Warszawy. Wstęp na piknik jest bezpłatny.

Jeszcze na początku XX wieku, przewidywany średni czas życia wynosił… zaledwie 31 lat! Było to jedynie o 3 lata więcej niż w starożytnej Grecji. W XXI ludzkość weszła już z „wynikiem” lepszym aż o 36 lat (67). Na ten wynik bezpośredni wpływ miał rozwój m.in. rozwój nauki i techniki.

Jubileuszowy Piknik Naukowy będzie okazją do pokazania jak nauki szczegółowe oraz współczesna technika (np. inżynieria materiałowa) torują drogę postępowi w medycynie i ochronie zdrowia. Podczas wydarzenia będzie można również poznać odwrotną zależność – jak walka o dłuższe i zdrowsze życie ludzie stymuluje rozwój nauki.

Piknik będzie także okazją by poznać wkład polskich naukowców w powstawanie współczesnej nauki o zdrowiu oraz dzisiejszy wpływ na jej światowy rozwój.

Na pikniku nie zabraknie również stoiska Miasta Stołecznego Warszawy. Będzie ono zlokalizowane na pierścieniu otaczającym stadion, pod numerem A22.

 Na stoisku zaprezentowane zostaną różne sposoby dbania o zdrowie w mieście. Odwiedzający stoisko Warszawy będą mogli m.in.:

 • dowiedzieć się co to znaczy zdrowe jedzenie i wziąć udział w specjalnych warsztatach – „Wiem, co jem”;
 • poruszać się – czeka ergometr wioślarski;
 • zadbać o swoje zdrowie – będzie można wykonać badanie spirometryczne, zbadać poziom cukru i cholesterolu, ciśnienie krwi i wyznaczyć Indeks Masy Ciała (BMI);
 • poznać działanie Banku Mleka Kobiecego – lekarz na stoisku opowie o leczeniu żywieniowym, biochemii mleka kobiecego oraz zaburzeniach laktacji i siatkach centylowych.

Na stołecznym stanowisku pod hasłem „Zadbaj o zdrowie” promowany będzie również „dekalog” zdrowego trybu życia:

 1. Jedz zdrowo
 2. Ruszaj się
 3. Badaj się
 4. Pij czystą wodę
 5. Słuchaj ciszy
 6. Spędzaj czas na świeżym powietrzu
 7. Unikaj używek
 8. Ciesz się życiem
 9. Spaceruj
 10. Pamiętaj o profilaktyce

Na XX Pikniku Naukowym swoje stoiska zaprezentują także: Muzeum Warszawy (stoisko C34), Centrum Nauki Kopernik (B2) oraz Komenda Stołeczna Policji (C42).

Więcej informacji na temat XX Pikniku Naukowego na stronie: www.pikniknaukowy.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register