Fundacja “Dumni z Elbląga” musi zwrócić dotację

Fundacja “Dumni z Elbląga” została zobowiązana do zwrotu całości otrzymanej dotacji rządowej. Organizacja, której przyznano 2,186 mln zł na zakup nieruchomości wraz z wyposażeniem w celu stworzenia centrum edukacyjnego, jest obecnie przedmiotem kontroli.

Sytuacja rozwinęła się, gdy Ministerstwo Edukacji Narodowej przeprowadziło kontrole w organizacjach, które otrzymały dofinansowanie na zakup nieruchomości w ramach tzw. programu “Willa plus”.

Fundacja “Dumni z Elbląga”, która została założona zaledwie cztery miesiące przed rozpoczęciem programu, została poddana szczególnej kontroli. Pojawiły się zarzuty, że informacje przedstawione we wniosku fundacji były nieprawdziwe, a nieruchomość, zamiast służyć celom edukacyjnym, była wykorzystywana jako mieszkanie.

Wiceminister Edukacji Joanna Mucha poinformowała, że wobec dwóch organizacji: Lokalnej Organizacji Turystycznej Integra oraz Fundacji “Dumni z Elbląga” przygotowywane są zawiadomienia do prokuratury o wyłudzenie dotacji w związku z nieprawdziwymi informacjami, jakie zostały przedstawione we wnioskach.

Przypadek Fundacji “Dumni z Elbląga” nie jest odosobniony. Jest to część szerszej inicjatywy Ministerstwa mającej na celu kontrolę i weryfikację właściwego wykorzystania dotacji, a kilka innych inwestycji jest obecnie poddawanych przeglądowi. Wyniki tych audytów mogą doprowadzić do większej liczby przypadków, w których organizacje zostaną poproszone o zwrot niewłaściwie wykorzystanych funduszy.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register