Kable ziemne – rodzaje i zastosowanie

Kable ziemne służą do przesyłania energii elektrycznej. Dzięki solidnej konstrukcji i izolacji z polwinitu mogą być stosowane w bardzo trudnych warunkach środowiskowych. Kable ziemne są także wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego mogą być z powodzeniem montowane gruncie. Jakie są dostępne rodzaje i który z nich warto wybrać?

Kable ziemne są wykorzystywane podczas wykonywania prac przyłączeniowych, które prowadzone są podczas pierwszych etapów budowlanych oraz w późniejszych okresach, gdy trzeba podłączyć prąd w ogrodzie. Dobór odpowiednich kabli jest kluczowy, aby instalacja mogła sprawnie funkcjonować. Doskonałe parametry techniczne mają kable ziemne NKT. Poznaj ich zastosowanie!

Kable ziemne – rodzaje

Dobrej jakości kable ziemne są odporne na działanie niskich i wysokich temperatur. W efekcie mogą bez przeszkód wytrzymać duże wahania temperatur w zakresie od -40 do nawet 70 stopni Celsjusza. Tego rodzaju kable są przeznaczone do pracy z niskim i średnim napięciem. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim budową. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na:

  • Kable ziemne aluminiowe (YAKY) – są to kable przeznaczone do pracy z niskim i średnim napięciem. Każdą żyłę kabla oddziela się od pozostałych, a dopiero potem izoluje. Przekrój kabla ziemnego z aluminium może wynosić od 70 do 1000 mm. Do pracy w trudnych warunkach stosuje się specjalne aluminium zagęszczone.
  • Kable energetyczne ziemne miedziane (YKY) – są stosowane w instalacjach o zróżnicowanym napięciu i dużo lepiej przewodzą prąd niż modele aluminiowe. Dzieje się tak, ponieważ miedź jest wyjątkowo trwała, elastyczna i wytrzymała. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest niska awaryjność, wysoka odporność na działanie wody i lepsza przewodność prądu. Te wszystkie zalety znajdują swoje odzwierciedlenie w cenie. Kable ziemne miedziane są wyraźnie droższe od modeli aluminiowych.

Kable ziemne – wszechstronne zastosowanie

Kable ziemne są bardzo często wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym. Służą do zasilania budynków w energię elektryczną, umożliwiają sprawną pracę pomp ciepła, systemów grzewczych i klimatyzatorów. Tego rodzaju produkty znajdują również zastosowanie w ogrodzie. Są wykorzystywane do jego oświetlenia lub zasilania słupków gniazdowych.

Przewody wykonane z miedzi bądź aluminium są montowane bezpośrednio pod powierzchnią ziemi, na głębokości ok. 60-70 cm. Mogą być poprowadzone pod drogą, podjazdem lub chodnikiem. Umieszcza się je w specjalnych rurach osłonowych, które chronią kable przed zgniataniem. Nad kablem ziemnym warto też umieścić dodatkową warstwę piasku, a na całej długości wykopu zaleca się rozwinięcie specjalnej folii ostrzegawczej, która informuje o lokalizacji kabla i zapobiega jego przypadkowemu uszkodzeniu przez osoby trzecie.

Kabel ziemny dobiera się pod kątem instalacji. W tym celu warto skonsultować się z elektrykiem lub dostawcą energii. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów pozwala znacząco zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii. W efekcie prawidłowo dobrane kable ziemne będą zaopatrywać budynek w energię elektryczną przez wiele lat.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register