Mit czy realność? Rozprawiamy się z poglądami na najem z dojściem do własności!

Na rynku nieruchomości istnieje wiele przekonań, w tym tych, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością, na temat najmu z dojściem do własności. Ta opcja mieszkaniowa jest niezwykle atrakcyjna dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup domu lub mieszkania czy wzięcie kredytu hipotecznego, a chciałaby mieć własne lokum z możliwością jego zakupu po określonym czasie. Poznaj najczęściej powtarzane mity oraz fakty na temat najmu z dojściem do własności!

Mit: Długotrwałe zobowiązania

Jednym z powszechnych mitów dotyczących najmu z dojściem do własności jest przekonanie, że jest to zobowiązanie na wiele lat, które pozostawia mało miejsca na elastyczność. Warto jednak wiedzieć, że firmy, które zajmują się tym obszarem rynku nieruchomości, zawierają umowę najczęściej na okres od 2 do 5 lat, co daje Ci możliwość zdecydowania o swojej przyszłości już po kilku latach.

Mit: Wartość wpłaty początkowej jest stała

Wśród osób, które poważnie zastanawiają się nad najmem z dojściem do własności, krąży również przekonanie, że wartość wpłaty początkowej nie ma znaczenia, ponieważ nie zmienia się wraz z sytuacją na rynku nieruchomości. Tymczasem wpłacona kwota stanowi część ceny zakupu nieruchomości. A zatem, jeśli wartość nieruchomości wzrasta, Twoja wpłata początkowa również rośnie, przynosząc Ci realny zysk i pozwalając na oszczędności.

Prawda: Elastyczność decyzji

Najem z dojściem do własności daje Ci swobodę decydowania, co dalej zrobisz z daną nieruchomością. Po upływie 2 lat możesz zdecydować, czy kontynuować wynajem, nabyć nieruchomość lub też całkowicie zrezygnować z najmu. Rezygnacja z nabycia nieruchomości niesie za sobą pewne koszty, jednak z drugiej strony daje Ci możliwość dostosowania się do zmieniających się okoliczności.

Prawda: Bezpieczeństwo w przypadku spadku wartości nieruchomości

Bardzo ważnym faktem dotyczącym najmu z dojściem do własności jest to, że umowa zapewnia zabezpieczenie na wypadek wzrostu jak i spadku wartości nieruchomości. W praktyce oznacza to, że jeśli wartość nieruchomości spadnie, to Ty zyskujesz możliwość nabycia nieruchomości po niższej cenie. Jeśli cena nieruchomości wzrośnie to dzięki nominalnemu wzrostowi opłaty początkowej wpłacone przez Ciebie środki również rosną.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register