Wypadek z udziałem wojskowej ciężarówki

28 lutego br. około godz. 14:00 braniewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem dwóch pojazdów osobowych oraz samochodu ciężarowego.

Na miejscu okazało się, że w wypadku uczestniczyły dwa auta osobowe (mitsubishi i audi) oraz wojskowy samochód ciężarowy (star 266 M2). Pojazd ciężarowy należący do 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej realizował zadania w ramach ćwiczeń DRAGON -24.

W samochodach uczestniczących w zdarzeniu drogowym podróżowało łącznie 6 osób. W wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych, jedno z aut uderzyło w bok ciężarówki powodując wywrócenie się pojazdu. Wojskowa ciężarówka obróciła się a następnie wpadła do przydrożnego rowu, przewracając się na bok.

Jedna osoba z auta wojskowego została przewieziona przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala w Elblągu. Pozostałe osoby nie wymagały hospitalizacji. Na miejsce wypadku skierowano trzy pojazdy ratownicze z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, strażaków ochotników z OSP Płoskinia, patrol policji, żandarmerie wojskową, dwa zespoły ratownictwa medycznego oraz pojazd medyczny należący do 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Na czas prowadzonych działań ruch na drodze powiatowej został wstrzymany.

Tekst i foto: Straż Pożarna w Braniewie

NATO rozpoczęło serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ćwiczeniach, które odbędą się głównie w Europie Środkowej, weźmie udział ok. 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. W ramach ćwiczeń sprawdzona zostanie zdolność sił Sojuszu do odstraszania i obrony, w tym odparcia ataku potencjalnego adwersarza na państwa NATO.

W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska pełni rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmuje na swoim terytorium znaczną ilość żołnierzy i sprzętu Sojuszników, w tym w ramach ćwiczenia narodowego z udziałem sił zbrojnych innych państw pk. DRAGON 24 (DR-24), które jest kluczowym elementem STDE-24.

W ćwiczeniu DR-24 zaangażowane jest łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3 500 jednostek sprzętu z 9 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy z Sił Zbrojnych RP. DR-24 jest sprawdzianem współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, morzu, w powietrzu oraz w cyberprzestrzeni. Kluczowym przedsięwzięciem w czasie ćwiczenia p.k. DRAGON-24 będzie przeprowadzenie taktycznego marszu drogowego po drogach i w terenie przygodnym, w szczególności na trenie województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

W najbliższych dniach można się spodziewać obecności kolumn wojskowych na drogach i utrudnień w ruchu, w związku z tym funkcjonariusze polskiej Policji będą monitorowali i zabezpieczali drogi przejazdu kolumn wojskowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ewentualnego wsparcia wojsk biorących udział w ćwiczeniach.

Przypominamy, że uczestnicy ruchu drogowego są zobowiązani do wykonywania poleceń wydawanych przez policjantów kierujących ruchem lub inne osoby upoważnione do takiego działania.

Apelujemy o powstrzymanie się od filmowania i fotografowania pojazdów wojskowych biorących udział w ćwiczeniach oraz publikowania takich materiałów w Internecie. Dotyczy to również miejsc ich postoju, czy tras przejazdu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register