Edmund Szwed przedstawia Strategię rozwoju Elbląga – „Zielony Elbląg”

Przedstawiam  rozwiązanie, które jest propozycją budowy domów zero-energetyczne na polskim rynku dla „przysłowiowego Kowalskiego” z obsługą raty  pożyczki hipotecznej na poziomie 0 zł. Z punktu widzenia biznesowego naszą ofertę możemy porównać do 100 % dotacji. Przedstawiana oferta  ma  jedną  podstawową cechę – nie jest obciążeniem finansowym dla samorządu,  natomiast samorząd zyskuje  przy tym ogromne wpływy do budżetu z tytułu podatku.

Główne dochody samorządu terytorialnego to podatek PIT, CIT i podatek od nieruchomości.

Aby zwiększyć wpływy z podatku od osób fizycznych należałoby powiększyć bazę podatkową, czyli zwiększyć liczbę ludności oraz pozyskać  osoby o wyższych dochodach. W pierwszej kolejności należy przyciągnąć osoby nie będące mieszkańcami miasta Elbląga. Przyciągnąć można te osoby ofertą domów i mieszkań w atrakcyjnej cenie.  Dzięki takiemu posunięciu wzrosłaby atrakcyjność Elbląga początkowo jako sypialni dla Gdańska, a w drugim etapie jako centrum biznesu.

Realizacja projektu „Zielony Elbląg” stałoby się strategią dla Miasta Elbląga uwzględniającą najnowsze trendy światowe.

 

Jak to zrobić ? Należy połączyć Miasto Elbląg  z  Gminą Elbląg. Dzięki takiemu posunięciu powiększy się ilość terenów pod zabudowę, czyli dalsze powiększanie liczby ludności Miasta Elbląg.  Maksymalne wykorzystanie obecnych terenów w granicach miasta pod zabudowę mieszkaniową spowoduje napływ mieszkańców  z  okolicznych gmin w tym  z  gminy Elbląg.

Gmina Elbląg w wyniku takiego posunięcia straci mieszkańców na rzecz  miasta Elbląg, mieszkańcy jednak zyskają ogromne  korzyści. Przy spadającej liczbie mieszkańców i rozkwicie Miasta Elbląg,  Gmina chętnie połączy się z Miastem Elbląg. Miasto Elbląg zyska 190 km2 nowych terenów pod zabudowę mieszkaniową. W ten sposób Miasto Elbląg mogłoby się stać metropolią.

Perspektywa czasowa

W  pierwszym etapie powstanie  na  Modrzewinie Północ 6 000 domów zero-energetycznych w zabudowie parterowej, które będą wykończone pod klucz oraz bardzo bogato wyposażone i umeblowane w/g indywidualnego  życzenia.  Dzięki  takim działaniom uruchomimy mechanizm finansowy,  który pozwoli  w tej  kadencji  oddłużyć  Miasto Elbląg  z  kwoty 300 mln zł. W perspektywie 4-5 lat nastąpi skokowy rozwój  gospodarczy  Elbląga.    

Aby wszystko to mogło się wydarzyć warunkiem koniecznym jest min. powołanie Samorządowego Funduszu Mieszkaniowego.  Powołanie tego Funduszu jest bardzo proste, gdyż jest to nazwa wydziału miasta z osobnym kontem w Banku Hipotecznym obsługującym wszystkich uczestników. Wymaga to tylko powołania stanowiska dyrektora tego wydziału. W  tej sprawie potrzebna jest treść uchwały jaką powinien podjąć Prezydent Elbląga.

Samorządowy Fundusz Mieszkaniowy będzie nie tylko wspierać mieszkańców w spłacie rat pożyczki hipotecznej, ale także Miasto w oddłużeniu oraz budowie infrastruktury w postaci nowych ulic, zakupie środków ekologicznego transportu.  W ten sposób będzie można wyeliminować drugie źródło smogu, czyli komunikację.

Od 1.01.2019 r. obowiązuje Dyrektywa Unijna 31/2010/UE, która nakazuje budować domy  w technologii niemal zero-energetycznej będące we władaniu samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa. Osoby fizyczne i firmy prywatne obejmie ta Dyrektywa od 1.01.2021 r. Dotyczy to wszystkich obiektów kubaturowych w tym również szkół, przedszkoli, lokali socjalnych i domów komunalnych, również tych budowanych w ramach programu „Mieszkanie Plus”.

W tej sytuacji uruchomienie  strategii  „Zielony Elbląg” jest  niezwykle zasadne a  budowa domów zero-energetycznych  bez kominów i tradycyjnego  transportu opartego o paliwa kopalne, będzie  prekursorskim działaniem  w  skali kraju.  Elbląg  stanie się także bardzo atrakcyjnym miastem dla młodych ludzi  ale nie  tylko.

Koszt utrzymania domu zero-energetycznego o powierzchni 150 m2 nie przekroczy 100 zł/mies.  (woda, kanalizacja, energia elektryczna , energia cieplna do ogrzewania oraz do wytwarzania ciepłej wody).  Rata kredytowa z dopłatą z Samorządowego Funduszu Mieszkaniowego na poziomie  100 %  spowoduje ogromne zainteresowanie zamieszkaniem w mieście Elbląg.

Przedmiotem dopłat z Samorządowego Funduszu Mieszkaniowego będą objęte koszty rat  pożyczki  hipotecznej lub opłaty za wynajem mieszkań  w domach zero-energetycznych.

Sukcesywnie będą zapraszani właściciele współpracujących firm.  Powstanie w ten sposób  Klaster Budowy Domów Zero-energetycznych skupiający właścicieli firm produkujących wszystko co potrzebne jest przy budowie domów zero-energetycznych.

Realizujący to przedsięwzięcie Generalny Wykonawca zatrudni  ok. 5000 pracowników. Szeregowym pracownikom będziemy płacić 6000 zł netto, kierownikom 9000 zł netto. Tylko z tytułu podatku PIT od każdego wybudowanego domu wpłynie do budżetu miasta  Elbląg 50 tys. zł.                              

Obowiązywać będzie zasada, że w pierwszej kolejności Generalny Wykonawca  buduje domy dla  swoich pracowników.  W drugiej kolejności dla obecnych i przyszłych mieszkańców miasta Elbląg,   w trzeciej kolejności dla  samorządów terytorialnych w całej Polsce.

Do  realizacji  projektu  z udziałem Partnera Prywatnego i Spółki Skarbu Państwa utworzona zostanie Spółka Celowa, która na swoją bazę zakupi od Miasta oprócz terenu Modrzewina Północ,  również  ok. 40 ha  terenu zwanego  Terkawką położonego  bezpośrednio przy granicy miasta  i drogi do Braniewa, aby maksymalnie wyeliminować po mieście ruch pojazdów Generalnego Wykonawcy.

Propozycja jest w pełni realna! Czy to się stanie, zależy to w głównej mierze od aktualnie rządzących Elblągiem.

Edmund Szwed

doradca ds. samorządowych Marszałka Seniora Kornela Morawieckiego 

4 komentarze

 • sceptyk Reply

  7 lipca 2019 at 11:07

  Miejska kreatywna księgowość. Połączmy miasto z gminą i mamy większą liczbę ludności, więcej mieszkań. Statystyka miasta polepszy się. A może by tak “rozpędzić” to zapleśniałe miasto? Przyciągnąć inwestycje, nowe miejsca pracy a ludzie zaczną zostawać zamiast wyjeżdżać?

 • andrzej Reply

  8 lipca 2019 at 19:53

  proponuje 1000 plus

 • Wlodzimierz Reply

  30 sierpnia 2019 at 17:07

  To jest kolejny doskonały projekt Pana Edmunda Szweda ,który jest szansa dla Miasta , być może już jedną z ostatnich .Jak mi wiadomo o realizacje tego projektu zabiega kilka innych miast i Gmin w Polsce. Gratuluje Ellagowi takiego działacza i lokalnego patrioty,który łamie standarty narzucone wam kochani Elblążanie przez stare uklady. W tym względzie trzeba podjac dzialania młodych ludzi Elblażan ktorzy sa w stanie zrozumiec Pana Szweda i zerwac plombe załozoną przez bylych tworcow zniewolenia ,uzurpatorow nielegalnej wladzy, rodem z 20 wiecznej bezpieki. Od was zalezy wasza przyszlość na nastepne 30 lat przyszlosc waszych dzieci.

 • Burmistrz Reply

  23 stycznia 2020 at 23:40

  Zapraszam Pana Szweda do mojego Miasta.Oczekujemy na kontakt .jestesmy otwarci na takie koncepcje.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register