Depresja – skutki, objawy, leczenie

Z każdym rokiem coraz więcej kobiet i mężczyzn cierpi na zaburzenia depresyjne. Przyczyny depresji mogą być różne. Będą to zarówno czynniki biologiczne (różnego rodzaju choroby, uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, zaburzenia działania neuroprzekaźników, zażywanie niektórych leków itd.), jak i psychologiczne, a więc trudne życiowe wydarzenia, takie jak: strata bliskiej osoby, długotrwała rozłąka z kimś bliskim, problemy w relacjach z innymi ludźmi, utrata pracy itp. Depresja to choroba przewlekła, która nie powinna być bagatelizowana. Jakie są jej objawy i skutki? Jak wygląda terapia depresji?

Depresja – objawy

Jakie są objawy depresji? To przede wszystkim:

– długotrwały smutek,

– przewlekłe zmęczenie,

– brak motywacji, siły i chęci do wykonywania codziennych czynności, takich jak np. wstawanie z łóżka, mycie się, przygotowywanie posiłków,

– problemy z pamięcią i koncentracją,

– bezsenność lub wzmożona senność,

– brak apetytu bądź objadanie się,

– wahania nastroju w ciągu dnia,

– niekontrolowany płacz,

– bezsens życia,

– lęk,

– izolowanie się od bliskich osób,

– poczucie winy,

– zaniżona samoocena,

– pesymizm,

– anhedonia,

– spadek libido,

– myśli samobójcze.

Jakie mogą być skutki depresji?

Nieleczona depresja wpływa negatywnie nie tylko na życie społeczne chorego, lecz także na jego zdrowie. Zaburzenie może doprowadzić do wielu poważnych dolegliwości i schorzeń, takich jak:

– anoreksja,

– otyłość,

– cukrzyca,

– zawał serca,

– udar,

– nadciśnienie,

– miażdżyca,

– zaburzenia lękowe,

– bóle brzucha, głowy, klatki piersiowej.

W trakcie epizodów depresyjnych chory może mieć także myśli prześladowcze lub myśli o śmierci. W skrajnych przypadkach osoby chore planują samobójstwo.

Leczenie depresji – ośrodek terapeutyczny

Ośrodek leczenia depresji to miejsce, w którym chory ma szansę wrócić do zdrowia dzięki przeprowadzeniu specjalnej terapii. Leczenie zaburzenia w takiej placówce jest kompleksowe. Oznacza to, że terapia depresji obejmuje nie tylko metody farmakologiczne, lecz także psychoterapię oraz psychoedukację.

1. Terapia farmakologiczna w ośrodku leczenia depresji

Leki przeciwdepresyjne dobierane są indywidualnie, między innymi w oparciu o stan zdrowia pacjenta oraz nasilenie objawów depresji. Farmakoterapia wpływa znacząco na poprawę samopoczucia pacjentów już po 2-4 tygodniach przyjmowania leków.

2. Psychoterapia w ośrodku terapeutycznym

Ważnym elementem leczenia depresji jest terapia poznawczo-behawioralna, dzięki której pacjent uczy się rozwiązywać problemy, a także zmieniać swoje przekonania na bardziej pozytywne. Terapia depresji obejmuje również terapię interpersonalną oraz terapię pozytywnej psychologii. Ponadto nie można zapomnieć o psychoedukacji.

Szukasz placówki, w której pracują wykwalifikowani specjaliści? Polecamy prywatny ośrodek leczenia depresji dla młodzieży i dorosłych Life.

Ośrodek Life pomaga także osobom w walce z uzależnieniami, m.in. jest to leczenie uzależnienia od hazardu (https://osrodeklife.pl/usluga/terapia-uzaleznienia-od-hazardu/)

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register