Edmund Szwed: Czy wójt Gronowa Elbląskiego może w nadchodzącej kadencji zostać prezydentem Elbląga?

Felieton zawiera tytuł dość przewrotny, acz piszę go, mając świadomość zbliżających się katastroficznych następstw Dyrektyw Unijnych i wizji prezydentury, jednego z kandydatów i Jego braku niezbędnej wiedzy lub woli do dyskusji i działania w dziedzinie środków publicznych i budownictwa komunalnego. Te dwa aspekty są podstawowymi filarami o które przyszły prezydent opierając swoją działalność, mógłby uchronić elblążan przed tragicznymi skutkami Dyrektyw Unijnych a Miasto podźwignąć z zapaści gospodarczej.

Teza wyjściowa! Unia Europejska wprowadziła wymagalnością wypełnienia trzech Dyrektywy Unijne „Fit for 55”, „ETS 2” i tzw. dyrektywę budynkową „EPDB”. Dyrektywy te stwarzają wręcz katastroficzne zagrożenie dla finansów elblążan, Polaków i Polski.

Co grozi elblążanom, a jakie są możliwe rozwiązania, by nie tylko odsunąć tragiczne zagrożenia a wręcz uczynić Elbląg silnym i atrakcyjnym. Staram się to obrazowo wyjaśniać w kolejnych akapitach!

Zgodnie z tymi Dyrektywami Unijnymi, Polska będzie musiała do 2030 r. uiścić opłaty za emisję CO2 w wysokości 189 mld Euro 189 x 4,6 zł/Euro = 869 mld zł. według jednej informacji. A w/g Pana Jacka Sasina za pakiet-fit-for-55 Polska będzie musiała zapłacić 2,4 bln zł, czyli porażającą cenę!

https://www.money.pl/gospodarka/pakiet-fit-for-55-sasin-polska-bedzie-musiala-zaplacic-porazajaca-cene-6725160091974496a.html

Oznacza to, że przy 38 mln Polaków, każdy będzie musiał zapłacić 22 868 zł, a przy 4 osobowej rodzinie będzie to 91 474 zł, co oznacza, że rocznie będzie to 15 246 zł, a miesięcznie 1270 zł (w tańszej wersji). W wersji Pana Jacka Sasina – 3507 złotych.

Rząd nie ma swoich pieniędzy, więc oczywiste jest, że ten koszt będą musieli ponieść Polacy. Dla wielu rodzin będzie to wręcz tragedia.

Dodatkowo Unia Europejska wprowadza na mocy Dyrektywy Unijnej EPDB klasyfikacje energetyczne budynków na wzór sprzętu AGD tzw. klasy od A do G. Spowoduje to konieczność ponoszenia ogromnych nakładów na modernizacje budynków, aby doprowadzić je do zero emisyjności.

Zgodnie z Dyrektywą Unijną co 3 lata każdy budynek będzie musiał mieć podniesioną klasę energetyczną o jeden stopień. Skoro klas energetycznych jest 7 to oznacza, że przez 21 lat będziemy mieszkać na budowie i non stop modernizować budynki, w których mieszkamy. Dotyczy to również obiektów przemysłowych, handlowych, usługowych i administracji rządowej i samorządowej.

Problem nie dotyczy tylko termomodernizacji, ale również instalacji wentylacyjnych (rekuperacja, gruntowe wymienniki ciepła) oraz zapewnienia zasilania z OZE w 100 %. Jak zwykle w problemie tkwi rozwiązanie.

Większość obecnych obiektów kubaturowych (domy mieszkalne, handlowe, usługowe, produkcyjne, samorządowe i rządowe) nie spełnia wymogów zero emisyjności i klasy energetycznej „A”. Modernizacja tych obiektów będzie związana z ogromnymi kosztami. Alternatywa to wybudowanie nowych i wyburzenie starych. Okazuje się, że alternatywa jest tańsza, szybsza i lepsza.

W Polsce mamy 13,5 mln gospodarstw domowych i brakuje nam ok. 2 mln mieszkań. Czyli musimy wybudować ok. 15,5 mln nowych domów do 2030 r. Wydaje się to niemożliwe. A może jednak jest możliwe?

Szczęśliwie się składa, że wyjątkowi Polacy opracowali innowacyjny system budownictwa modułowego. Efektem tej innowacji, jest plus energetyczne dom produkowany w hali i montowany na budowie w ciągu 48 h. Nowe domy, będą plus energetyczne, zero emisyjne, i będą spełniały wymogi klasy energetycznej „A”.

Wracamy do tytułu felietonu.

I etap

Gmina Gronowo Elbląskie posiada tak duży potencjał terenowy, że jest w stanie na swoim terenie wybudować domy dla mieszkańców wszystkich gmin powiatu elbląskiego z wyjątkiem Elbląga. Liczba mieszkańców powiatu elbląskiego wynosi 171 732 osoby. Po odjęciu 113 567 mieszkańców Elbląga pozostaje 171 732 – 113 567 = 58 165. (rezerwa terenowa gminy Gronowo Elbląskie to 59 229 osób. Jeżeli radni Gminy Gronowo Elbląskie podejmą uchwałę o przyłączeniu się gmin Młynary, Pasłęk, Tolkmicko, Godkowo, Markusy, Milejewo, Rychliki, Elbląg – gmina wiejska do Gminy Gronowo Elbląskie. To w pierwszym roku, na terenie Gronowa Elbląskiego zostanie wybudowany dom pokazowy po to, aby mieszkańcy wszystkich gmin elbląskich zobaczyli jakie szczęście ich spotka w ciągu najbliższych 5 lat. W drugim roku Gmina Gronowo Elbląskie może otrzyma konieczną liczbę autobusów elektrycznych z darmową energią do ich ładowania, aby zapewnić darmową komunikację publiczną początkowo na terenie gminy i sukcesywnie na terenach gmin, które przyłączą się do gminy Gronowo Elbląskie.

II etap

Potencjał terenowy nowej gminy Gronowo Elbląskie będzie tak ogromny, że na swoim terenie będzie w stanie wybudować domy dla wszystkich mieszkańców Elbląga.

Przy prawdopodobnym sprzeciwie prezydenta Elbląga, nastąpi wrogie przejęciu Elbląga, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z urzędu będzie szukać gminy, która przejmie miasto Elbląg z powodu jego niewypłacalności. Gmina Gronowo Elbląskie z chęcią przejmie Elbląg. Siedziba Gminy Gronowo Elbląskie zostanie przeniesiona do ratusza elbląskiego i zostanie zmieniona nazwa gminy Gronowo Elbląskie na nazwę gmina Elbląg. Wójt gminy Gronowo Elbląskie natomiast zostaje prezydentem Elbląga a radni gminy Gronowo Elbląskie zostaną radnymi Elbląga, tym samym wzrosną ich diety, wzrośnie również ich liczba do 25.

Jeśli któraś z gmin tego nie uczyni, wówczas Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z powodu jej niewypłacalności spowodowanej drastycznym spadkiem populacji to zrobi z urzędu.

W ten sposób 10 gmin zostanie połączonych w jedną gminę z Elblągiem i w wyniku czego powstanie jedna silna gmina powiatowa z liczbą mieszkańców 171 732 mieszkańców. Mając 1515,32 km² terenu a przeznaczając tylko 20 % użytków rolnych pod budownictwo mieszkaniowe jest w stanie wybudować 180,87 x 1000 = 180 870 domów dla 723 469 mieszkańców i stać się miastem jednym z największych w Polsce. Budowę domów rozpoczniemy w 32 miesiącu.

Nowy silny Elbląg wykorzystując tzw. rentę terenową i tylko 20 % pod budownictwo mieszkaniowe zaproponuje mieszkańcom sąsiednich powiatów domy plus energetyczne, zero emisyjne w klasie energetycznej A o powierzchni 146,1 m² + 2 garaże po 21,6 m² na działce 841,8 m² ze stawką najmu 540 zł/mies. i kosztami utrzymania domu poniżej 100 zł/mies. z darmową energią elektryczną, darmową ciepłą wodą, darmową klimatyzacją i darmową energią do ładowania samochodów elektrycznych garażu.

Mieszkańcy innych miejscowości zajmujących się działalnością w branży cyfrowej z chęcią przeprowadzą się do gminy Elbląg z uwagi na czyste powietrze i oferowane domy.

Następować będzie wkrótce po tym zatrudnianie pracowników w zakładach, które będą powstawać od mostu w Kiezmarku do ujścia Wisły. Wszystkim zainteresowanym pracownikom zapewniony będzie bezpłatny transport autobusami elektrycznymi z wszystkich gmin powiatu elbląskiego do bramy każdego zakładu.

Pracownicy, będą otrzymywać wynagrodzenie 9 000 zł netto na szeregowym stanowisku, 12 000 zł netto na stanowisku kierowniczym i 15 000 zł netto na stanowisku dyrektorskim.

W I etapie zatrudnienie znajdzie tam (171 732 – 113 567) x 0,4 = 23 266 osoby (40 % mieszkańców powiatu elbląskiego z wyłączeniem miasta Elbląg) z wynagrodzeniem netto 9 000 zł. Spowoduje to wpływy z podatku PIT 23 266 x 987 zł = 22 963 542 zł. Z tego do gminy Gronowo Elbląskie trafi 39,34 % tj. 9 033 857 zł/mies. a w ciągu roku 108 406 289 zł.

Stanowiska pracy z tak wysokim wynagrodzeniem, będą dostępne tylko dla mieszkańców gminy Gronowo Elbląskie. Będzie to ogromny motywator dla pozostałych gmin do przyłączenia się do Gronowa Elbląskiego. Dla miasta Elbląg również.

W II etapie, gdy liczba mieszkańców Elbląga wzrośnie do 723 469 osób wpływy do budżetu wzrosną do poziomu 1,35 mld zł/rok. To wszystko stanie się w I kadencji samorządu.

Na Terkawce w 4 roku powstanie Centrum rekreacyjno – sportowe z stadionem, terenami do całorocznego uprawiania sportów zimowych oraz największy aquapark w Polsce, aby mieszkańcy po pracy mogli korzystać z tych atrakcji. Tereny do uprawiania sportów zimowych, będą przez cały rok naśnieżane, gdyż podłoże będzie cały czas schładzane przez pompy ciepła, aby śnieg się nie topił. Ciepło z pomp ciepła, będzie podgrzewać baseny aquaparku. Również zbocza Terkawki, będzie schładzane, aby cały rok mogły funkcjonować tereny do uprawiania sportów zimowych.

Od mostu w Kiezmarku do ujścia Wisły powstaną:

1. zakłady produkcji form ceramicznych do odlewania tytanu,

2. zakłady budowy instalacji do próżniowego odlewania tytanu,

3. zakłady odlewania próżniowego tytanu

4. zakład budowy 10 pochylni bocznych wzdłuż prawego brzegu Wisły

5. zakład produkcji pływających doków (160 szt. w ciągu 4 lat)

6. zakład produkcji energii elektrycznej na potrzeby wszystkich powstających zakładów o mocy 1000 MW

7. zakład produkcji agregatów geotermalnych o mocy 1 MWe

8. stocznia do budowy kontenerowców ze 160 dokami pływającymi

9. terminal przeładunkowy kontenerów morskich oraz samochodów

W zakładach tych powstanie docelowo, tj. w ciągu 4 lat ok. 2,5 mln stanowisk pracy.

Pracownicy otrzymując 9 000 zł netto, będą stanowić siłę nabywczą zasilać lokalny rynek przedsiębiorców i handlowców swoimi wynagrodzeniami. Małżeństwo/Para, będzie miała dochód rozporządzalny w wysokości 18 000 zł/mies. Stać ich będzie na wiele, łącznie z wakacjami co roku.

Z tego powodu, będzie ogromne zainteresowanie zamieszkaniem w Elblągu. Prawdopodobnie populacja Elblążan będzie dalej rosła i Elbląg prześcignie wiele miast w Polsce.

W pierwszej kolejności, po uruchomieniu produkcji, zostaną wybudowane domy na terenie gminy Gronowo Elbląskie, następnie na terenie powiększonej gminy Gronowo Elbląskie a na końcu na terenie Modrzewiny i Próchnika osiedle na 10 000 domów.

Elbląg może stać się najlepszym miejscem do życia w Polsce.

Edmund Szwed

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register