Jak wybrać idealny blat do Twojej kuchni? Przewodnik dla kupujących

Wybór odpowiedniego blatu do kuchni to często kluczowa decyzja wykończeniowa, nadająca pomieszczeniu całościowego charakteru. Wybierając rodzaj surowca, weź pod uwagę różne czynniki, takie jak: styl życia, budżet czy całościowy projekt. W tym przewodniku omawiamy kilka kluczowych aspektów, które warto rozważyć, przed finalnym wyborem typu blatu.

  • Styl życia

Styl życia to punkt wyjścia w określeniu rodzaju kuchennego blatu, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom domowników. Jeśli kuchnia jest tętniącym życiem miejscem, często się w niej gotuje i pełni punkt spotkań z rodziną czy przyjaciółmi, trwałość blatu kuchennego staje się najważniejszym czynnikiem. Granit i spieki kwarcowe to surowce znane ze swojej wytrzymałości. Rozważ zakup blatów z tych materiałów, jeśli zależy Ci na blatach odpornych na działanie czynników mechanicznych, zarysowania, wysokie temperatury czy plamy z tłuszczu. 

Jeśli prowadzisz bardziej spokojny tryb życia, w tygodniu raczej nie gotujesz, a priorytetową jest dla Ciebie estetyka, blat z marmuru będzie odpowiednim wyborem. Ponadczasowe piękno i unikalne wzory żyłek tego materiału dodadzą Twojej kuchni szczypty elegancji, a jednocześnie charakterystyczne meandry ukryją ewentualne ślady użytkowania.

  • Budżet

Oferowane na rynku blaty kuchenne są dostępne w różnych przedziałach cenowych.  Dostosuj swój wybór do budżetu, jaki możesz przeznaczyć na wykończenie kuchni. Blaty granitowe i czy ze spieków kwarcowych to najpopularniejsze opcje ze średniej półki cenowej, które gwarantują równowagę między trwałością surowca a kosztami wykonania. Jeśli szukasz bardziej przyjaznej dla budżetu opcji, rozważ skorzystanie z takich alternatywnych wykończeń jak blaty z konglomeratu. Konglomerat imituje wyglądem kamień, a koszt jego wykonania to ułamek ceny w porównaniu do naturalnego surowca.

  • Projekt

Wybrany przez Ciebie blat powinien spójnie komponować się z ogólnym wyglądem kuchni i współgrać z projektem architekta. Decydując się na docelowy surowiec, weź pod uwagę użytą w projekcie kolorystykę, materiał na podłodze, styl szafek i zabudowy czy rodzaj sprzętu kuchennego. Przykładowo: blaty z ciemnego granitu będą efektownie kontrastowały z jasną kuchnią. Z kolei jaśniejsze opcje, takie jak kwarc lub marmur, poprawią jasność i zwiększą przestrzeń.

  • Łatwość w utrzymaniu

Zachowanie czystości i higieny, szczególnie w kuchni, jest niezwykle istotne. Wybierz blat, który będzie łatwy w utrzymaniu, jeśli cenisz sobie ład i porządek. Granit i kwarc są powierzchniami nieporowatymi, dzięki czemu są odporne na działanie bakterii i łatwe do czyszczenia za pomocą zwykłego mydła i wody. Marmur wymaga nieco więcej uwagi i dokładniejszej pielęgnacji ze względu na swoją porowatą naturę.

Źródło: https://www.e-stone.pl/oferta/blaty-kuchenne/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register