Jak zadbać o meble balkonowe przed zimą?
Niesprzyjające warunki pogodowe sprawiają, że sezon ogrodowy na ten rok raczej dobiegł już końca. Warto zatem zadbać o całą przestrzeń i znajdujące się w niej wyposażenie, by w dobrej kondycji dotrwało do kolejnej wiosny. Dotyczy to również mebli i innych przedmiotów, z których korzystamy na rekreacyjnych balkonach.
Jak zadbać o meble balkonowe? Gdzie i jak je przechowywać, by zachowały optymalne parametry techniczne i piękny wygląd? O tym przeczytacie poniżej.
Meble balkonowe – różne oblicza wygody
Mniejsze i większe balkony w blokach najczęściej są wykorzystywane jako dodatkowa przestrzeń rekreacyjna, pozwalająca na przyjemne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Można się na nich relaksować w pojedynkę, z domownikami lub przyjaciółmi. To wręcz naturalne przedłużenie salonu lub wielofunkcyjnego pokoju dziennego.
W takim miejscu muszą zatem znaleźć się wygodne meble balkonowe, które zapewniają warunki do wypoczynku. Ze względu na dość ograniczony metraż pojawiają się stoliki kawowe oraz meble do siedzenia: krzesła, leżaki z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Dla optymalnego wykorzystania ciasnej przestrzeni warto zdecydować się na modele składane, do łatwego przestawiania, lub rozwiązania wielofunkcyjne – stoliki z funkcją siedziska, ławki lub fotele ze schowkami. Z ich pomocą da się wygodnie urządzić nawet najmniejszy balkon, zwłaszcza gdy postawi się na praktyczne rozwiązania na przykład od: Bazkar.pl.
Jak wyczyścić meble balkonowe?
Wygodne meble balkonowe wymagają jednak regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i odpowiedniego przechowywania, by przez długi czas cieszyły nas nienagannym wyglądem i maksymalną funkcjonalnością.
Do najważniejszych zadań zalicza się zabezpieczenie ich w okresie jesiennym, które rozpoczyna się od dokładnego umycia wszystkich elementów.
Jak umyć wyposażenie na balkon? Wszystko zależy od materiału, z jakiego wykonano meble. Konstrukcje metalowe lub drewniane delikatnie przeciera się miękką szmatką, lekko tylko zwilżoną w wodzie. Należy zadbać o to, by wilgoć nie wsiąkła w głąb drewna. Wyposażenie rattanowe przeciera się również ściereczką zwilżoną w wodzie, czasami z dodatkiem kwasku cytrynowego (usuwa bardziej uciążliwe zaplamienia).
Po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu produkty drewniane i rattanowe wymagają jeszcze impregnacji preparatem, dopasowanym do konkretnego produktu. Niektóre bywają na bazie lakierów, inne wosków lub olejów.
Najmniej problematyczne są meble z tworzywa sztucznego. Nie potrzebują impregnatów, a tylko dokładnego oczyszczenia powierzchni z pyłu i błota. Można to zrobić gąbką moczoną w wodzie z detergentem.
Gdzie przechowywać wyposażenie z balkonu?
Niezmiernie ważną kwestią przed sezonem zimowym jest właściwe zabezpieczenie wyposażenia. Konstrukcje z drewna lub rattanu wymagają przechowywania we wnętrzu o stałej temperaturze i niskiej wilgotności powietrza. Może to być garaż lub inne pomieszczenie gospodarcze. Warto dodatkowo osłonić je folią, pozostawiając jednak dostęp powietrza.
Wyposażenie na balkon z polipropylenu lub technorattanu da się przechowywać na zewnątrz w zasadzie przez cały rok (poza poduszkami na siedziska i ozdobnymi jaśkami). Dla własnego komfortu można osłonić je folią brezentową bądź pokrowcami, by nie zabrudziły się niepotrzebnie, gdy nie są wykorzystywane. Więcej sprawdzonych porad i pomysłów na to, jak zadbać o ogród czy balkon znajdziecie też na stronie: kreatordom.com.pl.
Jesienne porządki na balkonach – podsumowanie
Wygodne meble balkonowe to nieodzowny element tej rekreacyjnej przestrzeni. Zapewniają komfort podczas wypoczynku i zdobią zewnętrzną część mieszkania. Warto zatem o nie zadbać, również w okresie jesienno-zimowym, by dobrze posłużyły nam przez długie lata.
Redakcja1218 postów
0 komentarzy