Leasing – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Branie samochodu w leasing jest bardzo popularną formą finansowania. Korzystają z niego zarówno duże firmy, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć wysokich kosztów początkowych, które generowałby zakup samochodu. Zobacz, komu opłaca się wzięcie samochodu w leasing i jakie są obecnie możliwości takiego finansowania!

Dysponowanie niezawodnym samochodem jest absolutnie niezbędne dla wielu biznesów. Posiadanie nowoczesnego pojazdu jest też konieczne, aby móc budować profesjonalne i godny zaufania wizerunek firmy. Dlatego tak wiele osób decyduje się na wzięcie samochodu w leasing. Taka forma finansowania umożliwia korzystanie z nowych aut, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Jak dokładnie działa takie rozwiązanie?

Czy leasing opłaca się tylko dużym firmom?

Wzięcie samochodu w leasing jest praktyką często stosowaną przez duże firmy. Takie rozwiązanie pozwala na duże oszczędności i uniknięcie wysokich kosztów początkowych. Wiele zależy od konkretnej propozycji, dlatego zawsze warto skorzystać z narzędzi takich jak porównywarka leasingów. Taka forma finansowania jest też atrakcyjna pod względem podatkowym – leasing samochodu wykorzystywanego do celów służbowych można wrzucić w koszty prowadzenia działalności. 

Z takiego rozwiązania skorzystać mogą też mniejsze firmy, a nawet jednoosobowe działalności gospodarcze. Należy jednak pamiętać, że choć jest to rozwiązanie bardzo popularne, nie zawsze będzie korzystne finansowo dla firmy. Dlatego decyzję o wzięciu samochodu w leasing należy zawsze dobrze przemyśleć.

Jakie formy leasingu są obecnie dostępne?

Każdy, kto chce wziąć leasing samochodowy, musi mieć świadomość, że obecnie dostępne są różne formy takiego finansowania. Czy leasing się opłaca? To zależy od potrzeb przedsiębiorcy i konkretnej formy leasingu. Można wśród nich wyróżnić dwie podstawowe formy – leasing operacyjny i finansowy.

Leasing dla firm – jak wybrać najlepszą ofertę finansowania?

Czym jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny, który polega na płaceniu okresowych rat za korzystanie z samochodu. Przedsiębiorca, który decyduje się na taki leasing, nie zobowiązuje się do wykupu samochodu po określonym czasie użytkowania. Taka forma umożliwia wrzucenie leasingów koszty prowadzenia działalności.

Będzie więc korzystniejsza dla przedsiębiorców, którzy nie chcą brać na siebie ryzyka związanego z faktem, że samochód z czasem będzie tracił na wartości i chcą korzystać z konkretnego auta jedynie przez określony czas. Dzięki temu firma może ciągle korzystać z nowoczesnych pojazdów.

Co wyróżnia leasing finansowy?

Nieco innym rozwiązaniem jest leasing finansowy, który wiąże się z perspektywą wykupienia samochodu po określonym czasie użytkowania w leasingu. Taki pojazd będzie miał wtedy atrakcyjniejszą cenę uwzględniającą długość obowiązywania umowy i spadek wartości związany z upływającym czasem. Leasing finansowy może być też rozliczany na nieco innych zasadach niż leasing operacyjny. W tym przypadku koszt leasingu finansowego mogą być traktowane jako koszty finansowe lub inwestycja kapitałowa.

Przed podjęciem decyzji dotyczącej rodzaju leasingu warto przeanalizować swoje potrzeby, można też skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie finansów.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register