Nowoczesne oświetlenie do łazienki – jakie lampy wybrać

Łazienka powinna być naprawdę praktyczna i wygodna, zapewniając komfort dla wszystkich użytkowników. W tym celu trzeba zadbać o właściwe wyposażenie, a także dobrze dobrane oświetlenie, składające się z przynajmniej kilku opraw.

Jakie lampy powinny trafić do wnętrza łazienki? Czym muszą się wyróżniać i gdzie je umieścić? O tym przeczytacie poniżej.

Oświetlenie w łazience – funkcje praktyczne i estetyczne

System oświetleniowy do łazienki spełnia mocno zróżnicowane role. Z tego powodu wymaga zastosowania kilku opraw, które wzajemnie się uzupełniają.

Jakie grupy lamp są wręcz niezbędne w tego typu przestrzeni? Podstawą jest oczywiście oświetlenie ogólne – to dzięki niemu można się bezpiecznie przemieszczać w pomieszczeniu, czy wykonywać mniej wymagające czynności. Oprócz niego koniecznie trzeba zamontować oświetlenie zadaniowe, w strefie przy lustrze – to miejsce do realizacji najbardziej precyzyjnych zadań wzrokowych (makijaż, golenie się, czesanie).

Dodatkowo wiele osób decyduje się na zastosowanie oświetlenia do celów typowo estetycznych. Nie zapominajmy bowiem, że dobrze dobrane produkty, jak choćby te oferowane przez: LightPlus.pl, potrafią dopełnić aranżację i stworzyć niepowtarzalny klimat we wnętrzu.

Najważniejsze rodzaje opraw do łazienki

Jakie lampy stosuje się w łazienkach? Opcji jest naprawdę wiele, dzięki czemu bez trudu da się znaleźć rozwiązania dostosowane do rozmaitych tendencji wnętrzarskich, a także do wielkości i formy pomieszczenia.

Jako podstawowe źródło światła w łazienkach chętnie stosuje się plafony i oczka wpustowe – pojedyncze lub w większych grupach. Pomagają równomiernie doświetlić przestrzeń, bez pozostawiania zacienionych fragmentów. W roli oświetlenia głównego chętnie wykorzystuje się praktyczne reflektorki lub kinkiety. Montuje się je najczęściej po obu stronach lustra lub, w przypadku mocno wydłużonych opraw, centralnie nad lustrem. Niekiedy zamiast nich stawia się na produkty zintegrowane, łączące lustro z oświetleniem, dzięki taśmom LED.

A co z oświetleniem dekoracyjnym? W tej roli przydają się oczka wpustowe lub listwy LED, które montuje się na ścianach, sufitach, a także na powierzchni mebli lub innych elementów wyposażenia (na szafkach, brodzikach prysznicowych czy wannach). Z ich pomocą uzyskuje się oświetlenie punktowe (nawet efekt rozgwieżdżonego nieba dzięki światłowodom) lub nowoczesne podświetlenie liniowe.

Jakie powinny być lampy łazienkowe?

Wybór lamp do łazienki to nie tylko kwestia estetyki i funkcjonalności. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na względy bezpieczeństwa. W pomieszczeniu, w którym panuje wysoka wilgotność, a ryzyko rozchlapania wody na urządzenia elektryczne jest naprawdę duże, trzeba zastosować specjalne rozwiązania.

Dlatego w łazienkach należy wykorzystywać wyłącznie oprawy oświetleniowe o wysokim współczynniku IP, nie niższym niż IP44. Powinien być zdecydowanie wyższy w przypadku lamp, które trafiają do kabiny prysznicowej lub w bezpośrednie sąsiedztwo wanny. Wysoka szczelność uchroni produkt przed uszkodzeniem i zwarciem, które mogłoby zagrażać zdrowiu i życiu użytkowników.

Jakie jeszcze powinny być lampy łazienkowe? Warto stawiać na modele z trwałych materiałów, odpornych na działanie wilgoci i wody. Idealnie sprawdzają się choćby warianty z aluminium, szkła lub tworzywa sztucznego. Dzięki temu długo będą pełnić swoją funkcję, nie tracąc walorów estetycznych. Sporo inspiracji na to, jak dobrać dobre oświetlenie do łazienek można znaleźć również na stronie: homeideas.pl.

Bezpieczne i praktyczne rozwiązania oświetleniowe do łazienki

Dobre oświetlenie łazienkowe powinno być zarazem piękne i wygodne. Dlatego należy zadbać o odpowiednie rozplanowanie wszystkich punktów świetlnych oraz montaż lamp o wysokiej szczelności. Jakość w tym przypadku przekłada się na komfort i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register