USG piersi — jak często wykonywać badanie?

Jednym z podstawowych badań profilaktycznych, które może pomóc w wykryciu chorób na wczesnym stadium rozwoju, jest USG. Przeprowadza się je również w przypadku piersi, aby na tej podstawie jak najwcześniej zdiagnozować ewentualne zmiany nowotworowe i móc wprowadzić skuteczniejsze leczenie. Regularne przystępowanie do tego badania jest wskazane, dlatego też warto, aby kobiety wpisały sobie je w swój kalendarz i tym samym zwiększyły swoje szanse na długie i szczęśliwe życie. Jak wygląda omawiane badanie?

USG w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych

Systematyczne badania piersi mają bardzo duże znaczenie, ponieważ umożliwiają wczesne wykrywanie niepokojących zmian i skuteczniejsze leczenie. Należy mieć na uwadze, iż ryzyko zachorowalności m.in. na takie choroby jak rak piersi zwiększa się z wiekiem, w szczególności u kobiet powyżej 50. roku życia, po okresie menopauzy. Zdarza się jednak, że chorują także kobiety w młodszym wieku. Prócz klasycznego, tradycyjnego samobadania należy pamiętać również o USG piersi.

Świadome i odpowiedzialne podejście do profilaktyki i badań piersi jest bardzo ważne. Szczególnie istotne jest u kobiet, u których istnieją dodatkowe czynniki ryzyka powodujące występowanie zmian chorobowych w obrębie piersi. Mowa tutaj o pacjentkach z obciążeniami genetycznymi, po 50. roku życia, z nadwagą, prowadzących bardziej pasywny tryb życia bez systematycznej aktywności fizycznej, a także o tych, które często piją alkohol.

Na czym polega USG piersi? Korzyści wynikające z badania

USG piersi jest badaniem prostym do wykonania, dosyć popularnym, wszechstronnie znanym. Jego dużą zaletą jest fakt, iż nie wymaga specjalnego przygotowania do jego przeprowadzenia, a lista ewentualnych przeciwwskazań nie jest tak długa, jak w przypadku innych badań tego typu. 

Ultrasonografia piersi polega na zastosowaniu specjalnego urządzenia, które za pomocą wysyłanych ultradźwięków umożliwia zbadanie miąższu piersi. W trakcie badania pacjentka leży na plecach. W trakcie całej procedury może swobodnie oddychać. Ważne, aby jej ręce znajdowały się pod głową.

USG piersi jest badaniem, które chroni pacjentki przed oddziaływaniem na ich organizmy promieniowania rentgenowskiego. W zależności od tego, jak ich piersi są zbudowane, może wykazywać duży poziom czułości, a tym samym wykrywalności ewentualnych zmian w obrębie piersi. Pozwala także na sprawdzenie kondycji zdrowotnej w obszarze węzłów chłonnych w okolicy pach. W trakcie USG mogą występować problemy z wykrywalnością mikrozwapnień, niemniej zmiany, jakie można zidentyfikować, to chociażby guzki o wielkości 3-5 mm.

Badanie ultrasonograficzne jest procedurą, która umożliwia dokładniejszą identyfikację zmian wykrytych w mammografii. Jest także skuteczniejsze od badania palpacyjnego. Jego wykonanie nie jest bolesne i nie zajmuje dużo czasu.

Z USG piersi korzystają lekarze, którzy prowadzą również pacjentki w razie wykrycia zmian nowotworowych, co umożliwia im kontrolowanie przebiegu choroby oraz ograniczenie ekspozycji kobiety na promieniowanie wykorzystywane w innych badaniach.

Częstotliwość wykonywania USG piersi — jak często zgłaszać się do lekarza?

W profilaktyce bardzo ważna jest systematyczność i regularne wykonywanie badania piersi. Zalecane jest, aby pacjentki po 20. roku życia zgłaszały się na badanie piersi ultrasonografem przynajmniej raz na dwa lata. Z kolei u pacjentek po 30. roku życia dobrze jest powtarzać tę procedurę raz w roku. Niektórzy lekarze starszym pacjentkom mogą zalecić ultrasonografię raz na sześć miesięcy. 

Możliwe, że zalecenia będą się różnić w zależności od ewentualnej historii chorobowej kobiety, a także jej predyspozycji genetycznych, jeśli w rodzinie występowały już przypadki zachorowania na raka piersi.

Profilaktycznie wykonywane USG piersi jest badaniem, które może mieć kluczowe znaczenie przy ewentualnym doborze leczenia i jego skuteczności.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register