Uzależnienie – jak sobie pomóc?

Przewlekły stres, presja otoczenia i chęć eksperymentowania to jedne z najczęstszych przyczyn uzależnień. Taki stan prowadzi do licznych konsekwencji zdrowotnych i społecznych. Jak pokazują liczne przykłady, wyjście z nałogu jest możliwe, jednak wymaga pracy własnej i fachowej pomocy. Sprawdź, czy wiesz, jak działają środki odwykowe i komu mogą pomóc! 

Przyjmowanie substancji psychoaktywnych może powodować uzależnienie, które prowadzi do problemów w codziennym funkcjonowaniu, w kontaktach z innymi ludźmi, a także zaburzeń emocjonalnych. Uświadomienie sobie problemu bywa dla osoby uzależnionej bardzo trudne, jednak jest pierwszym i niezbędnym krokiem do wyleczenia. Jak wygląda odwyk w ośrodku i kto może się na niego zapisać?

Ośrodek odwykowy – z jakimi problemami można się tam udać? 

Wiele osób ma pewne wyobrażenia na temat takich placówek, jednak nie zawsze są one bliskie prawdy. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, w którym osoba uzależniona może otrzymać profesjonalną pomoc. Jej zakres jest dostosowany do konkretnego problemu i indywidualnych uwarunkowań czy sytuacji życiowej. 

Należy pamiętać, że uzależnić można się nie tylko od substancji psychoaktywnych, ale także od pewnych czynności i zachowań. W ośrodku leczy się więc nie tylko narkomanię czy alkoholizm, ale także uzależnienie od hazardu, internetu, seksu, czy zakupów. Każda z tych sytuacji wymaga indywidualnego podejścia i zastosowania innych metod terapeutycznych. 

Jak wygląda terapia w ośrodku odwykowym? 

Wiele zależy od rodzaju problemu. Leczenie uzależnienia od narkotyków, alkoholu, czy innych substancji psychoaktywnych może odbywać się poprzez detoks i terapię odwykową. To właśnie detoksykacja organizmu jest pierwszym i niezbędnym etapem leczenia. W ośrodku ten proces odbywa się pod kontrolą specjalistów, przez co jest bezpieczny. Stosowane są też różne rozwiązania, które mają na celu łagodzenie objawów odstawienia oraz wsparcie psychiczne w tej trudnej sytuacji.

Kolejnym etapem leczenia uzależnień jest oddziaływanie psychologiczne. Stosowane są różne metody wsparcia emocjonalnego i długofalowa psychoterapia, która pozwala zrozumieć przyczyny nieprawidłowych zachowań i wykształcić odpowiednie mechanizmy obronne na przyszłość. Duże znaczenie mają także działania edukacyjne, które pozwalają zwiększyć świadomość na temat negatywnych skutków uzależnień, ich przyczyn i stojących za nimi mechanizmów.

Czy terapia uzależnień wymaga pozostania w ośrodku?

Leczenie uzależnień może przebiegać w różnych schematach. Dobiera się je w zależności od rodzaju uzależnienia i innych czynników. Realizowane są zarówno terapie stacjonarne, jak i pomoc ambulatoryjna. W przypadku leczenia stacjonarnego terapia obejmuje detoksykację i postępowanie psychologiczne, natomiast w trybie ambulatoryjnym realizowane są spotkania i zajęcia.

Często trudno zdecydować, jaka forma terapii będzie właściwa – w takim przypadku najlepiej skontaktować się bezpośrednio z ośrodkiem i zasięgnąć porady specjalistów.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register