Potężna wichura nad Elblągiem. Wiać będzie do środy

Info Meteo Elbląg ostrzega – silne podmuchy wiatru oraz opady deszczu będą utrzymywały się nad naszym miastem przynajmniej do środy. Warto uważać ponieważ wiatr jest bardzo silny.

Przed nami dwie fale wiatru związane z przemieszczaniem się pogłębiającego ośrodka niskiego ciśnienia „Zyglinda”, który we wtorek w południe znajdzie się nad środkową częścią Bałtyku prowadząc do zaostrzenia się gradientu barycznego nad północną Polską, od godzin przedpołudniowych należy się spodziewać nasilania wiatru z sektora zachodniego, w południe przekroczyć on może prędkość 90 km/h w pasie północnym województwa Pomorskiego i 70 – 80 km/h na pozostałym obszarze od Kaszub i Kociewia po Żuławy Wiślane, Elbląg i Braniewo – informuje meteoelblag.pl.

W tym samym czasie na Warmii i Mazurach powieje słabiej około 60 – 65 km/h.

Wichurze towarzyszyć będzie miejscami intensywny opad deszczu a wraz z nasuwaniem się frontu chłodnego i za nim masowa konwekcja podczas której nie wyklucza się opadów mieszanych od deszczu po krupę śnieżną. Lokalnie podczas najwyżej rozwiniętych struktur opadowych będzie mogło zagrzmieć.

Wieczorem i w nocy z wtorku na środę wiatr osłabnie, po czym od wczesnych godzin porannych w środę prognozowana jest druga fala wichury tym razem z sektora północno zachodniego i północnego bardziej gwałtowna w okolicy Zalewu Wiślanego, Mierzei Wiślanej i północno zachodniej Warmii.

Maksymalna prędkość pojedynczych porywów może osiągać i przekraczać tam nawet 100 km/h. Tego dnia jeśli popada to przede wszystkim przelotnie i głównie na wschód od Wisły – Deszcz, grad, krupa śnieżna. Rozpocznie się cofka!

W środę wichury dadzą o sobie znać głównie w pasie od Zatoki Gdańskiej przez Warmię i Mazury po województwo lubelskie, pomijając pas Mierzei Wiślanej gdzie wiać ma najgwałtowniej na pozostałym obszarze naszego województwa wiać ma od 85  do 90 km/h.

Ostrzeżenie hydrologiczne dotyczy przede wszystkim gmin nadmorskich Mierzei Wiślanej, Zatoki Gdańskiej oraz przyległych miejscowości do Zalewu Wiślanego.

W ciągu kolejnych dwóch dni wiatr może zrywać sieć energetyczną, uszkadzać dachy budynków, łamać drzewa, zrywać bilbordy reklamowe.

Prosimy państwa o ostrożność głównie w środowe przedpołudnie.

http://www.meteoelblag.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register