Biuro księgowe z prawdziwego zdarzenia – jak wybrać, żeby się nie przeliczyć?

W dużych przedsiębiorstwach często funkcjonuje dział księgowości, podczas gdy początkujący przedsiębiorcy i małe firmy współpracują z biurami rachunkowymi. To właśnie reprezentanci tej drugiej grupy często zastanawiają się, jak znaleźć profesjonalne, godne zaufania biuro rachunkowe. Po czym można poznać dobre biuro rachunkowe?

Branża usług księgowych jest duża – w każdym większym mieście działa co najmniej kilka biur rachunkowych. Z perspektywy klienta duży wybór jest korzystny, ale rodzi też problem. Jakimi kryteriami należy się kierować, wybierając biuro rachunkowe? Oto 5 wskazówek, które pomogą w doborze odpowiedniego partnera.

1. Pomoc dla początkujących przedsiębiorców

Chociaż współcześnie założenie firmy jest dużo łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu, to przyszli przedsiębiorcy często mają wątpliwości. Właśnie dlatego dobre biuro rachunkowe powinno pomagać już na starcie. Co można zyskać? To sposób, aby uniknąć błędów, które okażą się kosztowne. Jeżeli w biurze rachunkowym pracuje doradca podatkowy, to przyszły przedsiębiorca może uzyskać wsparcie również w zakresie wyboru formy opodatkowania.

2. Usługi księgowe nie tylko dla JDG, ale również dla spółek

Wielu przedsiębiorców zakłada jednoosobową działalność gospodarczą, aby następnie przekształcić ją w spółkę. To naturalne zjawisko, które ma związek z rozwojem firmy. Aby w tym momencie nie była konieczna zmiana partnera, warto od razu wybrać biuro rachunkowe z obszerną ofertą. Dobrym przykładem jest biuro rachunkowe w Bydgoszczy, które proponuje:

  • prowadzenie ksiąg rachunkowych – zarówno uproszczonych, jak i pełnych;
  • prowadzenie kadr i płac – to usługa, która zainteresuje przedsiębiorców zatrudniających pracowników;
  • reprezentację firmy przed instytucjami – dla przedsiębiorcy to korzyść w postaci oszczędności czasu.

3. Dodatkowe usługi

Kluczową usługą oferowaną przez biuro rachunkowe jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Jednak nie musi być to jedyna propozycja. Coraz częściej profesjonalne biura rachunkowe rozszerzają ofertę, dzięki czemu klienci w jednym miejscu mogą uzyskać również pomoc prawną czy wsparcie w zakresie windykacji należności od nierzetelnych kontrahentów. Porównując oferty biur rachunkowych, warto zwrócić uwagę na ten aspekt.

4. Bezpieczeństwo danych

Szukając biura rachunkowego, warto pamiętać, że jego pracownicy będą mieć dostęp do wrażliwych danych – mowa zarówno o wynikach finansowych przedsiębiorstwa, jak i danych osobowych pracowników i klientów. Stąd też warto sprawdzić, w jaki sposób biuro rachunkowe chroni dane, do których ma dostęp i które generuje. Należy się upewnić, że wewnątrz organizacji funkcjonuje polityka bezpieczeństwa, a pracownicy podpisują umowę o zachowanie poufności.

5. Doświadczenie biura rachunkowego i specjalizacja

Biuro rachunkowe nie musi działać na rynku od wielu lat, aby zapewniać rzetelną obsługę swoim klientom – kluczowe jest doświadczenie pracowników. Warto też dowiedzieć się, czy członkowie zespołu mają konkretne specjalizacje. Może to być szczególnie istotne z perspektywy właściciela firmy działającej w niszowej branży, który oczekuje, że obsługująca go osoba będzie zorientowana w specyfice prowadzonego biznesu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register