Czy wspaniałe zwycięstwo elblążan zostanie upamiętnione? Jest taki projekt

Razem z gdańszczanami mieszkańcy naszego miasta wygrali bitwę wodną na Zalewie Wiślanym. To było ważne zwycięstwo nad Zakonem Krzyżackim. O ile Bitwa pod Grunwaldem jest powszechnie znana i co roku odtwarzana, to bitwa na Zalewie Wiślanym wciąż czeka na swoje odkrycie.

554 lata temu, 15 września 1463 r., flota elbląska (16 okrętów pod dowództwem Jakuba Vochsa) wspólnie z flotą gdańską (14 okrętów pod dowództwem Macieja Kolmenera) rozgromiła złożoną z 44 okrętów flotę krzyżacką, dowodzoną przez wielkiego mistrza Ludwiga von Erlichshausen. To zwycięstwo miało decydujący wpływ na wynik Wojny Trzynastoletniej (1454-66), w wyniku której do Polski zostały przyłączone takie miasta, jak Elbląg, Gdańsk, Toruń i Malbork.

Warto dodać, że w XV w. Polska nie miała jeszcze floty wojennej, pierwszy polski okręt wojenny (galeon Smok) zbudowano w stoczni elbląskiej sto lat później, za panowania Zygmunta Augusta. Gdyby nie ofiarność XV-wiecznych elblążan, nic nie zatrzymałoby floty krzyżackiej, która mogła rozstrzygnąć losy Wojny Trzynastoletniej.

– Inne miasta chwaliłyby się takim wyczynem wszem i wobec, a tymczasem Elbląg od lat skromnie milczy. Można by było np. wmurować na bulwarze tablicę pamiątkową albo nazwać jakąś ulicę (lub rondo) imieniem Floty Elbląskiej lub Bitwy na Zalewie Wiślanym – apeluje elblążanin Lech Brywczyński.

Temat na sesji Rady Miasta przedstawili radni PiS – Rafał Traks oraz Paweł Kowszyński. Radni wskazali, że odpowiednim miejscem na upamiętnienie tego wspaniałego zwycięstwa elblążan jest teren przy Bulwarze Zygmunta Augusta nad rzeką Elbląg. Tam powinna stanąć tablica informacyjna na temat tej bitwy wodnej.

– Kaprowie elbląscy cumowali przy Wyspie Spichrzów, więc może promenadę przy Wyspie Spichrzów naprzeciwko Bulwaru Zygmunta Augusta nazwać „Promenadą Floty Elbląskiej” i umieścić tam informację o tej bitwie i wkładu Elbląga dla korony. Promenada obecnie nie nosi nazwy, a nazwa „Promenada Floty Elbląskiej” akurat komponuje się z nazwami Bulwar Zygmunta Augusta, jak i ul. Wybrzeże Gdańskie – taką propozycję przedstawili radni miejscy – Paweł Kowszyński i Rafał Traks.

Co na to prezydent Elbląga? Nie wiadomo, ponieważ Witold Wróblewski postanowił na wszystkie interpelacje radnych odpowiedzieć na piśmie. Można mieć jednak nadzieję, że inscenizacja bitwy na Zalewie Wiślanym, którą do 2004 r. organizowało stowarzyszenie z Suchacza, powróci znów do kalendarza imprez. Ponieważ to wspaniała okazja do promocji samego Elbląga oraz wód Zalewu Wiślanego i okolicznych miejscowości.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register