LASIK czy LASEK? Porównanie technik korekcji wzroku

Nie czujesz się dobrze w okularach, a soczewki kontaktowe powodują u Ciebie dyskomfort? Na szczęście medycyna oferuje inne opcje dla Pacjentów takich jak Ty. Laserowa korekcja wzroku to zabieg wybierany coraz częściej przez osoby w wadą wzroku. Zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem? Przedstawiamy LASIK i LASEK – dwie metody laserowej korekcji wzroku. Dowiedz się, na czym polegają i jakie są różnice między nimi.

Na czym polega zabieg LASIK?

LASIK (Laser-Assisted In Situ Keratomileusis) jest typem zabiegu z zakresu chirurgii refrakcyjnej. Ta metoda korekcji wzroku polega na ablacji laserowej wewnątrz rogówki. Do przeprowadzenia procedury wykorzystuje się laser ekscymerowy. Zabieg jest właściwie bezbolesny – pewne niedogodności mogą pojawić się już po nim, zwykle nie są jednak szczególnie uciążliwe. Nie wymaga on również usunięcia nabłonka, co przyspiesza gojenie pooperacyjne. W tradycyjnej odmianie tej metody wytworzenie płatka rogówki związane jest z koniecznością użycia skalpela (mikrokeratomu), a następnie modelowania rogówki za pomocą lasera. Ze względów bezpieczeństwa nie jest to jednak często praktykowane. Obecnie wykonywane są trzy podstawowe wersje zabiegu LASIK:

  • femto-LASIK – aktualnie najpowszechniej stosowana. W tej procedurze płatek rogówki tworzy się  za pomocą niezwykle precyzyjnego lasera femtosekundowego.
  • SBK-LASIK – W jej przebiegu odsuwa się bowiem płatek o grubości zaledwie około 100 mikrometrów dzięki zastosowaniu działania specjalnej głowicy.
  • EPI-LASIK – w tej metodzie chirurg posługuje się epikeratomem, który umożliwia pracę na wierzchniej części rogówki, bez naruszania jej głębszych warstw.

Zabieg LASIK może być wykonany na obu oczach jednocześnie. Poprawę wzroku Pacjent zazwyczaj odczuwa po już po pierwszej dobie. Technika ta zalecana jest szczególnie przy większych wadach wzroku:

  • krótkowzroczności – do -12,00 dioptrii,
  • astygmatyzmie – do 6,00 cylindrów,
  • dalekowzroczności (nadwzroczności) – do +6,00 dioptrii.

Więcej informacji na temat nowoczesnych metod korekcji wzroku znajdziesz na stronie: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku-warszawa.

Na czym polega zabieg LASEK?

Zabieg LASEK (Laser Assisted Sub-Ephithelium Keratomileusis) jest metodą korekcji wzroku, która obecnia cieszy się mniejszą popularnością niż nowoczesne wersje procedury LASEK. Chociaż technika ta również obejmuje wierzchnie warstwy rogówki, nabłonek rogówki nie jest odsuwany za pomocą lasera, ale zmiękczany przy użyciu alkoholu. Metoda LASEK zwykle zalecana jest w przypadku osób, które nie mogą zostać zakwalifikowane do procedury LASIK, a niekiedy także u Pacjentów z małą wadą wzroku. LASEK podobnie jak LASIK wykonywany jest za pomocą lasera excimerowego. Na pierwszeefekty najczęściej należy czekać ok. tygodnia.

LASEK czy LASIK – którą metodę wybrać?

Chociaż metoda LASIK obecnie wybierana jest nieco częściej, LASEK zalecana jest np. przy cienkiej rogówce czy mniejszych wadach wzroku. Niekiedy lekarz może też polecić ją osobom, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższą rekonwalescencję. Duże wady wzroku najczęściej kwalifikują się do opcji LASIK bądź femtoLASIK.

Przeciwwskazania do zabiegów LASIK i LASEK

Trwałe przeciwwskazania do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku będą takie same w przypadku metody LASIK i LASEK. Należą do nich przede wszystkim:

  • niestabilna wada wzroku,
  • jaskra,
  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • choroby oczu (np. stożek rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej itd.),
  • cukrzyca,
  • osłabienie odporności (np. przez choroby z autoagresji).

Zabiegu nie wykonuje się również u osób młodych. Najczęściej granicą jest wiek 21 lat.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register