Na co zwrócić uwagę, kupując nebulizator?

Wybór nebulizatorów jest obecnie na tyle duży, że trudno jest kupującym ostatecznie zdecydować się na konkretny model. Urządzenia te różnią się dziś funkcjami, parametrami, wyglądem, jakością, ceną i firmą. Co z tych kryteriów jest najważniejsze? Na co zwrócić uwagę przy wyborze nebulizatora?

Jaki nebulizator wybrać? Trzy dostępne rodzaje

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje nebulizatorów. Są to nebulizatory pneumatyczne, ultradźwiękowe oraz membranowe, tak zwane siateczkowe.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się nebulizatory siateczkowe, zbudowane z cienkiej membrany, zawierającej malutkie otwory. To przez nie wibrujący element tłoczy lek. W efekcie tego, powstają kropelki aerozolu. Urządzenia te są ciche i lekkie.

Nebulizatory pneumatyczne działają przy pomocy kompresora, który odpowiada za wytwarzanie sprężonego powietrza. To powietrze rozpyla lek na mikroskopijne krople. Nebulizatory te są dość głośne. Mają też jednak zaletę – można wykorzystać je praktycznie przy każdym rodzaju leku.

Nebulizatory ultradźwiękowe są ciche. Ich działanie opiera się na wibratorze piezoelektrycznym. Generuje on drgania o wysokiej częstotliwości. Drgania te są przenoszone na zbiornik wypełniony wodą i lekiem. Pod wpływem drgań tworzy się kolumna płynnego leku. W ten sposób powstają małe cząsteczki. Mogą być wykorzystywane tylko do niektórych leków.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając nebulizator?

Szukając odpowiedniego modelu nebulizatora, należy wziąć pod uwagę to, przez kogo i gdzie będzie używany. Dzieci potrzebują małej maseczki, dorośli, dużej. Warto wybrać model rodzinny, z zestawem maseczek dla małych i dużych użytkowników.

Zapoznając się ze specyfikacją poszczególnych nebulizatorów, trzeba zwrócić uwagę na to, jakie leki można w danym urządzeniu stosować. Czy jest możliwość nebulizacji samą solą fizjologiczną itd. Będzie to miało wpływ na zakres użytkowania urządzenia.

Kolejna sprawa to dodatkowe funkcje. W sprzedaży dostępne są proste nebulizatory oraz znacznie nowocześniejsze modele, wypełnione szeregiem funkcji i przydatnych opcji. Wybór ostateczny powinien być uzasadniony indywidualnymi potrzebami i upodobaniami.

Nebulizatory występują w wielu rozmiarach. Na rynku dostępne są duże urządzenia z przewodem. Nie brakuje również bezprzewodowych modeli, malutkich, które umożliwiają nebulizację bez konieczności siedzenia przy kontakcie.

Uwadze nie może umknąć też sama marka. Urządzenia znanych firm są mniej awaryjne, bardziej sprawdzone, polecane przez innych użytkowników. A w przypadku nebulizatorów ważne jest, aby posłużył jak najdłużej i umożliwiał wykonanie nebulizacji tak, jak zalecają lekarze.

Dobrze wybrany nebulizator wiąże się nie tylko z możliwością poprawnego przeprowadzenia nebulizacji, ale też z ogromnym komfortem w czasie tego zbiegu. Warto postawić na sprawdzony, funkcjonalny, dobrze wykonany i rodzinny model, który będzie służył przez jak najdłuższy czas, nie tylko objęty okresem gwarancji. Zarówno w zakresie leczenia, jak i samej profilaktyki.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register