Piaskowanie zębów: skuteczny sposób na bielszy uśmiech

Piękny, biały uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Możesz go uzyskać dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej i zabiegom z zakresu stomatologii zachowawczej. Nie każdy ma hollywoodzkie uzębienie, ale dzięki regularnym wizytom u stomatologa i piaskowaniu zębów, możesz osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Na czym to polega? Jakie są wskazania i efekty piaskowania?

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem realizowanym w ramach stomatologii zachowawczej. Jego celem jest usunięcie osadów nazębnych oraz przebarwień z miejsc, które są trudno dostępne. Pamiętaj, że przy zwykłym szczotkowaniu nie ma w praktyce możliwości dogłębnego wyczyszczenia zębów, dlatego warto zdecydować się na piaskowanie.  

Nawet przy regularnym dbaniu o szczotkowanie zębów, może okazać się, że i tak osad może gromadzić się na powierzchni zębów, co prowadzi nawet do rozwoju próchnicy. Dzięki piaskowaniu można temu zapobiec, a przy tym odzyskać piękny, biały uśmiech.

Piaskowanie najczęściej przeprowadza się jako zabieg uzupełniający do profesjonalnej higienizacji, po skalingu zębów, ale przed fluoryzacją i polerowaniem.

Jak wygląda piaskowanie zębów?

W ramach piaskowania higienistka stomatologiczna dokładnie oczyści zęby z nagromadzonych osadów i przebarwień. Usunie nalot, który powstaje m.in. wskutek spożywania napojów z dużą zawartością barwnika, ale i przy paleniu papierosów.

Higienistka posługuje się przy tym specjalnym urządzeniem stomatologicznym nazywanym piaskarką. Kieruje na zęby pacjenta końcówkę, która wyrzuca piasek dentystyczny pod dużym ciśnieniem wraz z wodą. W ten sposób osad nazębny najpierw jest mechanicznie rozbijany, oddzielany od zęba, a następnie usuwany. Wszystko to dzięki maleńkim drobinkom piasku wykorzystywanym przy zabiegu piaskowania. Ich niewielkie wymiary powodują, że są w stanie dotrzeć w trudno dostępne miejsca i niewielkie szczeliny, które występują m.in. u pacjentów, u których występuje stłoczenie zębów.

Pierwszym etapem procedury jest piaskowanie naddziąsłowe, które polega na dokładnym oczyszczeniu zębów z osadów i przebarwień w obszarze ponad dziąsłem. Do tego celu wykorzystywany jest piasek o większej gramaturze. Z kolei nadmiar preparatu odsysany jest na bieżąco przy użyciu ssaka. Zęby są później polerowane specjalnymi szczoteczkami i gumkami.

Analogicznie przeprowadzane jest piaskowanie poddziąsłowe, które polega na usuwaniu zanieczyszczeń znajdujących się w okolicy kieszonek zębowych. Odbywa się to z użyciem piasku o mniejszych drobinkach i bez późniejszego polerowania, aby nie doprowadzić do uszkodzenia dziąsła. Takie działanie sprzyja zapobieganiu próchnicy i rozwojowi chorób przyzębia.

Kiedy wykonuje się piaskowanie zębów?

Jedną z sytuacji, w których stomatolog zaleci wykonanie piaskowania zębów, jest przygotowanie do założenia stałego aparatu ortodontycznego. Dzięki zabiegowi będą idealnie wyczyszczone, co jest szczególnie istotne w przypadku założenia aparatu utrudniającego precyzyjne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Jednocześnie piaskowanie przeprowadzane jest przed zabiegami wybielania zębów w celu uzyskania idealnej ich kolorystyki. Polepsza ona rezultaty uzyskiwane w ramach dowolnych metod wybielania.

Dzięki piaskowaniu zapobiegniesz rozwojowi chorób zębów i przyzębia oraz zlikwidujesz nieestetyczne przebarwienia. Zasadniczo zaleca się wykonywanie piaskowania raz na pół roku, aby skutecznie i systematycznie usuwać osady i przebarwienia pojawiające się na uzębieniu.

Piaskowanie jako całkowicie bezpieczny zabieg

Informacje o tym, że przy piaskowaniu zębów w ich kierunku wyrzucany jest pod ciśnieniem piasek z wodą, mogą sugerować, że istnieje ryzyko uszkodzenia szkliwa. To jednak nieuzasadnione obawy. Piaskowanie zębów pozwoli na usunięcie osadu i przebarwień bez szkody dla szkliwa.

Jedynym nieprzyjemnym efektem ubocznym piaskowania jest specyficzny smak piasku dentystycznego, który po zakończeniu procedury higienistka dokładnie wypłukuje.

Przeciwwskazania do wykonania piaskowania zębów

Pomimo wysokiego stopnia bezpieczeństwa przeprowadzenia piaskowania zębów nie zawsze taki zabieg można wykonać. Do przeciwwskazań należą:

  • występowanie ran w obrębie błony śluzowej jamy ustnej,
  • zaawansowane stadium chorób przyzębia,
  • choroba wrzodowa żołądka,
  • zaburzenia w funkcjonowaniu płuc,
  • stan zapalny w obrębie jamy ustnej.

Niektóre przeciwwskazania mają charakter względny, np. stan zapalny w obrębie jamy ustnej. Po jego ustąpieniu i przeleczeniu będzie można wykonać piaskowanie.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register