Prezydent Elbląga spotkał się z nowymi parlamentarzystami

Parlamentarzyści naszego regionu, którzy współtworzą większość w nowym Sejmie i Senacie, spotkali się dziś z prezydentem Elbląga, by rozmawiać o najważniejszych dla miasta sprawach dotyczących współpracy na linii parlament, rząd – samorząd. Po wspólnym spotkaniu odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono najważniejsze tematy rozmów.

Zaprosiłem wszystkich parlamentarzystów, którzy reprezentują partie demokratyczne, by przedstawić im tematy ważne dla Elbląga i naszego regionu. Dziękuję im wszystkim za odpowiedź na zaproszenie – mówił prezydent Wróblewski. – Rozmawialiśmy o kwestii finansów samorządów, o tym jak najszybciej odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy, mówiliśmy też o elbląskim porcie, w tym dokończeniu niezbędnej dla niego infrastruktury. Rozmawialiśmy także o innych ważny regionalnie inwestycjach. Już dziś chciałem abyśmy się spotkali, by rozmawiać o tym, co jest dla mieszkańców najważniejsze. Mam nadzieję, że te relacje rząd – samorząd będą wyglądały teraz tak jak powinny, to spotkanie temu także było poświęcone – zaznaczył prezydent.

Euforia po wyborach już za nami, teraz myślimy już o tym co przed nami. Mamy 248 mandatów, to pozwoli na spokojne utworzenie rządu i rządzenie. Rozmawialiśmy o Elblągu i regionie, jakie są priorytety dla miasta. Musimy tworzyć skuteczny lobbing wśród nowych koleżanek i kolegów ministrów, by te sporawy dla Elbląga załatwiać – mówił poseł Jacek Protas.

Prezydent Elbląga przedstawił nam słabe strony budżetu na rok 2024, to ile trzeba dokładać do oświaty. Musimy zadbać, by subwencja oświatowa pokrywała płace nauczycieli, chcemy też, zgodnie z obietnicami, podnieść pensje nauczycieli. Wszyscy też będziemy walczyć o elbląski port – zapewniał poseł Zbigniew Ziejewski.

Inwestycja w elbląski port musi zostać dokończona, by przynosiła ona dochód. Ważne będzie także skomunikowanie miasta i regionu z terenami portowymi. Chcę także wrócić do zaniechanej w ostatnich latach zabezpieczenie przeciwpowodziowego Elbląga i regionu. Niezwykle ważne jest także przywrócenie samodzielności finansowej samorządom, by mogły korzystać z pieniędzy unijnych, mieć środki na wkład własny – mówił senator Jerzy Wcisła.

Finanse samorządowe bardzo ucierpiały w ostatnich latach, to trzeba zmienić na szczeblu centralnym. Samorządy muszą mieć środki na wkłady własne do projektów unijnych – podkreślił, podobnie jak senator Wcisła, poseł Stanisław Gorczyca.

1 komentarz

  • Senior z Elbląga Reply

    12 listopada 2023 at 20:30

    No to spotkali się kolesie i spiskują jak to zrobić aby pozostać przy korycie. Najlepszym dla elblązan byłoby te marionty jednocześnie zapuszkować A na pewno jest za co. Uważam że znajdą sobie bezpieczne i dochodowe stanowiska. Kolesiosywo zobowiązuje no nie !!!!!Brawo elblążanìe ciemnoty i włazidupstwo to waszą zaletą no i mamy tych których wybraliście sami.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register