Prezydent zapowiada podwyżki dla mieszkańców. Jaką decyzję podejmą radni?

Elbląski system gospodarowania odpadami nie bilansuje się od trzech lat. W tym czasie miasto dopłaciło do funkcjonowania systemu prawie 6 mln zł. W związku z tym na najbliższą sesję Rady Miejskiej przygotowany został projekt uchwały w sprawie podwyżki stawki za wywóz odpadów. Jednym z głównych powodów jest rosnąca opłata środowiskowa.

– Opłata środowiskowa, którą rząd wprowadził parę lat temu. Ta opłata z roku na rok wzrasta, w 2019 roku będzie ona bardzo wysoka. To rzutuje na koszty wywożenia śmieci. Jesteśmy po przetargu wyłaniającym firmy wywozowe, które uwzględniają też podwyżki cen paliw i płacy minimalnej. To też powoduje, że ceny wywozu śmieci ulegają podwyższeniu. Te przesłanki powodują, że konieczne jest podwyższenie tych cen. Przygotowana propozycja zakłada wzrost cen o 30%, co i tak w pełni nie pokrywa deficytu  – podkreślał prezydent Witold Wróblewski.

Wprowadzona przez rząd skokowa podwyżka opłaty środowiskowej za składowanie nieprzekompostowanych frakcji odpadów komunalnych i podobnych wzrosła odpowiednio z 24,15 zł za tonę w roku 2016 i 2017 do170 zł w przyszłym roku i 270 zł w roku 2020.

– W trzy lata opłata wzrasta więc ponad 10-krotnie. Jeżeli stawka za wywóz odpadów nie zostanie skorygowana deficyt w systemie gospodarowania odpadami na koniec roku 2019 wyniesie narastająco ponad 6 milionów 300 tysięcy złotych – argumentował wiceprezydent Janusz Nowak.

Działaniom rządu, które obciążają samorządy, a w konsekwencji również mieszkańców sprzeciwiają się też radni koalicyjni. Mówił o tym Michał Missan przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

– Nie zgadzamy się, by opłaty spowodowane złą polityką centralną obciążały samorządy. W Elblągu to ok. 15 mln zł, z czego sama edukacja to ponad 10 mln zł.  Bardzo byśmy chcieli, żeby mieszkańcy mogli dobrze żyć w naszym mieście, mieli przedszkola, żłobki, ładne chodniki i ulice, ale tego  nie będziemy mogli realizować przy takim obciążeniu. Będę prosił abyśmy, jako Rada Miejska, również wystąpili z zaniepokojeniem i z prośbą o działania osłonowe, o których minister Tchórzewski mówił w odniesieniu do osób prywatnych –  podkreślał Michał Missan, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji Rady Miasta radni PiS już raz zablokowali propozycję prezydenta Wróblewskiego w sprawie podwyżek cen wywozu odpadów.

Wówczas 10 radnych poparło projekt podwyżek: 10 radnych zagłosowało za podwyżką : Adamowicz Małgorzata, Burkhardt Marek, Czyżyk Antoni , Derlukiewicz Piotr, Karpiński Wojciech, Missan Michał, Rudnicki Wojciech, Sokołowska Irena, Tomczyński Andrzej, Turlej Robert.

Były radny Ryszard Klim zwraca uwagę, że elbląski samorząd zamiast „uzdrowić” i zreformować miejską gospodarką odpadami woli przerzucić ciężar jej finansowania na mieszkańców.

– Nie głosowałem wówczas “za”, a teraz tym bardziej byłbym przeciw. Jest to podwyżka wyłącznie mechanicznie bazująca na tzw. Zjednoczonym Froncie Spolegliwości ( w Radzie Miejskiej). Ważna na dzisiaj , bo znacznie podwyższa, ale ważna i na przyszłość. Decyzja bez jakiejkolwiek dyskusji nad “systemem” odpadowym (jak usprawnić segregację, bo 80 % deklaruje segregację , 20% nie, a faktycznie jest odwrotnie; jak “wspomóc” segregację w kuchniach blokowisk) – komentuje były radny miejski Ryszard Klim. – Taki tryb ukazuje, że w przy przewadze Frontu w przyszłości kolejne ruchy podwyżkowe, ale i inne ważkie sprawy, będą uchwalane z marszu. Pozwoli na to także słabość ruchów społecznych i organizacji pozarządowych w Elblągu, które w warunkach widocznej niemożności Rady Miejskiej, same zrezygnowały z prób wpływu na decyzje władz samorządowych. Czwartkowa sesja RM będzie więc poligonem pryncypialności i siły charakterów radnych; czy spróbują się nieco postawić Gospodarzowi ? Naturalnie opozycja będzie przeciw. Natomiast jestem ciekawy, czy padnie pytanie, do którego postawienia wezwałem. O stan konsumpcji kiełbasy wyborczej, czyli budowy ciepłowni za 400-500 mln i obniżki cen ciepła o 20%. Naturalnie ja już wówczas nie miałem wątpliwości- to wyborcze mamienie ludu wyborczego.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register