Rolnicy zablokują ulice w Elblągu? 9 lutego odbędą się protesty

Jak informuje Tygodnik Rolniczy możliwe są protesty rolnicze również w Elblągu. Na 9 lutego br. wyznaczono akcję blokowania dróg w naszym mieście.

Jak informuje portal, jest to inicjatywa oddolna okolicznych rolników.

Uważamy, że trzeba dalej naciskać i wywierać presję, a nie odpuszczać. Owszem, dialog jest potrzebny, ale musimy na rządzących i UE pilnie wymusić szereg zmian – tłumaczy nam Damian Murawiec, rolnik z okolic Elbląga i organizator protestu. Dodaje, że od wybuchu wojny w Ukrainie minęły dwa lata, a problemy rolników spowodowane rosyjską agresją wciąż nie zostały rozwiązanie.

My dalej stoimy w tym samym miejscu. UE przedłuża bezcłowy handel z Ukrainą niby z ograniczeniami, ale ta żywność nadal będzie do nas wpływać – mówi rolnik.

Rolnicy wyjdą z ciągników w trakcie protestu i wygłoszą swoje postulaty
Protest w Elblągu odbędzie się w godz. 10.00-15.00. Wezmą w nim udział m.in. rolnicy z Pasłęka, Małdyt, Morąga, Braniewa i Markus.

Cały czas dołączają kolejne miejscowości. Mamy też wsparcie przewoźników, którzy dołączą do nas swoimi ciężarówkami, gdyż rozumieją nasze bolączki i sami borykają się z problemami w branży transportowej po wybuchu wojny. Także znów pokażemy siłę – zaznacza Murawiec.

Rolnicy zamierzają blokować elbląskie drogi i ronda. Wyjadą z ul. Żuławskiej kolumną ciągników i TIR-ów, a następnie na kilku skrzyżowaniach i rondach zrobią przystanki, wstrzymując ruch i wygłaszając postulaty.

Wysiądziemy na tych postojach z ciągników i odczytamy swoje postulaty. Następnie rolnicy przedstawią sytuację na poszczególnych rynkach rolnych – tłumaczy organizator.

image

Protest w Elblągu. Jakie są postulaty rolników?

A wśród postulatów znajduje się apel o ograniczenie importu towarów rolnych z Ukrainy, złagodzenie wymogów Zielonego Ładu i pakietu klimatycznego Fit for 55.

Żywność, która wjeżdża z Ukrainy powinna być produkowana zgodnie z unijnymi normami. UE powinna też usłyszeć, że te wszystkie zielone wymogi są dla nas kulą u szyi – mówi Murawiec.

Apel o protest rolników w całej Polsce

Organizatorzy protestu w Elblągu zachęcają rolników z całej Polski, by tego dnia także przyłączyli się do akcji i wyjechali na drogi w swoich miejscowościach.

Zachęcamy rolników z całej Polski, by też zorganizowali protesty w swoich regionach. Niech strajki rozleją się na całą Polskę – tłumaczy Murawiec.

I niewykluczone, że tak się stanie. Akcję protestacyjną przygotowują już rolnicy z woj. łódzkiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Na portalach społecznościowych widać duże zainteresowanie strajkiem wśród rolników.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register