Rozszyfruj tajemnicę kobiecych perfum… i poznaj ich skład!

To niewielki krzew, który prawdopodobnie oryginalnie pochodzi z Indii, jednak obecnie najczęściej występuje na terenie Włoch – w Kalabrii. Jest to odmiana pomarańczy, która jest głównie znana z wytwarzanego z niego olejku bergamotowego. Ma on działanie rozluźniające i uspokajające, z tego względu jest też często używany do aromaterapii. Znajdziemy go też w odświeżających, zachęcających do działania kompozycjach, takich jak klasyczna woda toaletowa Calvin Klein Ck One.
Cedr
Jest to wysokie, niezwykle szlachetne drzewo pierwotnie pochodzące z obszaru Himalajów, dziś możliwe do odnalezienia w okolicy Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Olejek cedrowy wykorzystywany do produkcji perfum pozyskiwany jest z liści, czasami z drewna lub korzeni. Posiada charakterystyczny, balsamiczno-drzewny zapach. Był używany m.in. przez starożytnych Egipcjan do balsamowania ciał. Nadaje on nutę głębi, działa kojąco na zmysły oraz idealnie komponuje się m.in. z aromatami cytrusów.
Grzybień północny
Są to rośliny wodne o uroczych, białych kielichach, należące do zwyczajowej grupy europejskich lilii wodnych. W mitologii greckiej były uosabiane z nimfami, bóstwami obecnymi w okolicy potoków, rzek i jezior. Ich intensywny, charakterystyczny, kwiatowy zapach podkreśla kobiecość noszącej je właścicielki. Tę nutę znajdziesz między innymi w perfumach Calvin Klein Eternity Moment, która przyniesie prawdziwie orzeźwienie w letnie dni.
Nuta głowy, serca i bazy?
Są to inaczej kategorie, które składają się na architekturę zapachu. Co oznaczają? Nuta głowy to pierwszy, odczuwalny zapach, który zwykle jest najbardziej intensywny i ulatnia się po ok. 0,5 h. Po niej pojawia się nuta serca, która tworzy bukiet i decyduje o charakterze zapachu. Ten zapach utrzymuje się na skórze do ok. 2 godzin. Następnie perfumy przechodzą metamorfozę i dochodzą do bazowego zapachu – tzw. nuty głębi, która utrzymuje się najdłużej ze wszystkich i stanowi tło dla innych aromatów. Woń tej kategorii zapachów może być wyczuwalna nawet kilka dni.
Kupując perfumy, uzbrój się w cierpliwość. Pamiętaj, że cały zakres aromatów możesz poznać tak naprawdę po wielu godzinach. Perfumy nie mają jednego, „stałego” zapachu, co sprawia, że możesz zafascynować się ich strukturą o każdej porze dnia.
0 komentarzy