Straż Miejska ostrzega właścicieli kotów w Elblągu

W związku z pojawiającymi się w mediach społecznościowych, informacjami nt. rzekomych zakażeń kotów domowych wirusami grypy ptaków, Główny Lekarz Weterynarii w dniu 20.06.2023r. wydał komunikat.

“Na chwilę obecną, nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed – i poubojowe. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, dotychczas na świecie potwierdzono jedynie 2 przypadki zakażenia kotów domowych, wirusami grypy ptaków (źródło: https://wahis.woah.org)…..

“Nie mniej jednak media donoszą, że od kilku dni z całej Polski docierają sygnały o znacznym wzroście nagłych, zagadkowych zachorowań i zgonów wśród kotów. Informację na ten temat udostępniają w sieci gabinety weterynaryjne, schroniska dla zwierząt, hodowcy i prywatni właściciele”.

Lekarze weterynarii biją na alarm, aby właściciele kotów domowych zachowali wszelkie środki ostrożności i nie wypuszczali ich na zewnątrz.

Zalecają również, aby na wszelki wypadek: ograniczyć kontakt swoich zwierząt z surowym mięsem wieprzowym oraz drobiowym, nie dopuszczać ich do kontaktu z dzikimi ptakami.

Straż Miejska w Elblągu prosi mieszkańców Elbląga, aby do czasu pojawienia się nowych doniesień, dla dobra swoich pupili, stosowali się do apelu lekarzy weterynarii. Po komunikaty w tej sprawie zapraszamy do śledzenia strony Głównego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register