7 miesięcy więzienia za kierowanie bez uprawnień

28-latek z Elbląga, któremu cofnięto uprawnienia do kierowania mimo to jeździł dalej autem. W ciągu dwóch miesięcy (kwiecień i maj) został zatrzymany przez policjantów aż 5 razy. Wobec niego skierowano wniosek do sądu. Ten skazał go na 7 miesięcy pozbawienia wolności.

28-latkowi cofnięto decyzją Prezydenta Miasta Elbląga uprawnienia do kierowania. Decyzja taka zapada m.in. w sytuacji gdy przekroczymy prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Mężczyzna mimo cofniętych uprawnień dalej jeździł autem.

 Był zatrzymywany do kontroli drogowych przy ul. Płk. Dąbka, Korczaka, Powstańców Warszawskich czy ul. Warszawskiej. Kierował różnymi autami. Najczęściej była to honda accord ale i zdarzały się kontrole gdy jechał fordem focusem czy renault laguną. Sprawa 28-latka trafiła do sądu a ten wydał wyrok. 7 miesięcy pozbawienia wolności oraz 5 lat zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych – informuje nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu.

Art. 180a został dodany nowelizacją Kodeksu karnego, która weszła w życie w 2015 r. Zabrania on zachowania polegające na prowadzeniu pojazdów na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Za takie zachowanie sprawcy grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Ponadto, w takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na czas od 1 roku do nawet 15 lat.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register