Jakie są zalety twardych materacy? Po czym poznać dobry twardy materac?

Producenci materacy oferują swoim klientom różnorodne produkty. Różnią się one pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane, a także twardością.

Jak się okazuje, dla wielu osób, szczególnie tych uskarżających się na dolegliwości kręgosłupa, polecane są materace o średniej i dużej twardości. Jednak co oznacza, że materac jest twardy? W jaki sposób oznaczany jest ten parametr i czym kierować się przy doborze materaca dla siebie?

Twardość materaca – jak jest oznaczana? Co ona oznacza?

Materace sprężynowe i piankowe dostępne są w różnych twardościach, dzięki czemu można dostosować je do wagi użytkownika. Jest to ważne, gdyż wówczas materac daje dobre wsparcie dla kręgosłupa. Materace dostępne są w pięciu twardościach oznaczonych od H1 do H5, gdzie pierwsza wartość oznacza materac najbardziej miękki, ostatnia najtwardszy. Twardość materaca powinna być dobrana po konsultacji ze specjalistą, szczególnie jeśli dana osoba cierpi na bóle kręgosłupa. Przy doborze brana jest także waga użytkownika oraz jego indywidualne preferencje. Dobrze, jeśli istnieje możliwość przetestowania materaca przez określony czas. Przykładowo sklep sleepinghouse.pl oferuje możliwość zwrotu zakupionego materaca nawet w ciągu 30 dni od zakupu. Jest to wystarczający czas na to, aby sprawdzić, czy będzie on odpowiednio wygodny.

Czym kierować się przy wyborze twardego materaca?

Jakie są zalety twardych materacy? Dla kogo są polecane?

Twarde materace polecane są dla osób, którym potrzebna jest rehabilitacja kręgosłupa. Dają one bowiem dobre podparcie dla ciała. Zaleca się, aby w tym przypadku wybierać materace z oznaczeniem twardości H3 (takie produkty w swojej ofercie ma między innymi szwedzka marka Hilding Anders). Po twardy materac mogą sięgać także osoby, które znacznie chcą poprawić jakość swojego snu. Te o większej twardości polecane są również dla osób o znacznej wadze – powyżej 100 kg.

Dzięki temu, że materace tego typu zapewniają dobrą stabilizację ciała, nie tylko poprawiają jakość snu. Znacznie odciążają mięśnie i stawy, przez co dobrze wpływają na kondycję kręgosłupa i całego ciała. Szczególnie jeśli na całej długości materaca są wydzielone specjalne strefy twardości. W najlepszych produktach może być ich nawet 7.

Czym kierować się przy wyborze twardego materaca?

Wybierając twardy materac, warto zwrócić uwagę na modele łączące w sobie dwie twardości. Są to materace odwracalne takie jak np. materac Hilding Conga. Dodatkowo, warto sprawdzić, z jakich dokładnie materiałów jest on wykonany. Pianka wysokoelastyczna, a także pianki Velvet Touch czy FloFoam nie tylko zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa, ale także pozwalają na dobrą cyrkulację powietrza w czasie snu. Dzięki czemu znacznie zmniejsza się ryzyko przegrzewania się w nocy. Dobrze, jeśli materac jest elastyczny, wówczas można go stosować bez problemu z ruchomymi stelażami np. z podnoszonym podgłówkiem czy podnóżkiem. Na wspomnianych wyżej materiałach nie rozwijają się i nie utrzymują drobnoustroje, dzięki czemu po materace piankowe mogą sięgać również osoby cierpiące na alergię.

1 komentarz

  • Teresa Reply

    24 kwietnia 2020 at 12:42

    My mamy trochę inny model z hilding chyba nazywa się modern czy moderm i bardzo go polecamy. Długo szukaliśmy produktu który naprawdę będzie twardszy niż wszystkie materace i ten się u nas sprawdza doskonale.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register