Paraliżu nie było. Jakoś udało się zażegnać kryzys komunikacyjny w Elblągu

Prywatny przewoźnik autobusowy – Warbus, praktycznie z dnia na dzień zrezygnował z obsługi swoich linii komunikacyjnych w Elblągu. Mimo problematycznej sytuacji udało się „załatać” dziury autobusami PKS-u oraz prywatnych przewoźników.

Od wczoraj po naszym mieście na liniach komunikacyjnych obsługiwanych do tej pory przez firmę Warbus wyjechało „pospolite ruszenie”. Pojawiły się autobusy różnych, prywatnych przewoźników. Wszystko po to by elblążanie mogli nadal bez problemów korzystać z komunikacji miejskiej.

Dlatego w czwartek i piątek, dzięki autobusom pozostałych firm działających w Elblągu, na swoje trasy wyruszyły autobusy linii nr 10, 11, 13, 17, 30 i 31. Poza numerem 31, który nie kursuje jeszcze w pełnym zakresie, pozostałe kursy odbywają się według rozkładu, a autobusy mają za szybą dużą kartkę z numerem linii, którą zastępują.

Jednocześnie w Urzędzie Miejskim już wczoraj rozpoczęły się prace, by wspólnie z Zarządem Komunikacji Miejskiej rozwiązać problem obsady połączeń, z których wycofała się firma Warbus. Przypomnijmy, że obsługa poszczególnych linii w Elblągu jest efektem dużego przetargu, w wyniku którego trzy firmy obsługiwały do tej pory autobusową komunikację miejską.

W pierwszej kolejności zabezpieczone zostanie kursowanie autobusów do końca bieżącego miesiąca przez firmy przewozowe operujące w Elblągu. Zarówno PKS, jak i Arriva potwierdziły, że obsłużą doraźnie swoim taborem linie, z których wycofał się Warbus.

W związku z odstąpieniem firmy Warbus od realizacji umowy, ZKM może udzielić zamówienia z wolnej ręki, podpisując tzw. umowę zakłóceniową. W tym celu dokonane zostanie rozpoznanie rynku poprzez skierowanie zapytania ofertowego do firm przewozowych, zarówno tych funkcjonujących na elbląskich rynku oraz innych działających w tej branży.

Spośród ofert Zarząd Komunikacji Miejskiej wybierze tę najkorzystniejszą. Takie rozwiązanie powinno zabezpieczyć prawidłowe funkcjonowanie komunikacji miejskiej na wszystkich liniach do czasu rozstrzygnięcia kolejnego przetargu.

Na podstawie informacji UM Elbląg

1 komentarz

  • tyt Reply

    21 lipca 2019 at 10:59

    To wstyd że w tym mieście zamiast miejskiej spółki są małe poboczne firmy które jeżdżą na dodatek dziadowskimi autobusami i proszę nie mówić że tramwaje są gorsze bo autobusy tutaj są też w opłakanym stanie. W każdym mieście gdzie jest MZK lub MPK jeżdżą autobusy europejskiej rangi typu :Solaris, Mercedes lub Volvo a u nas? Jakieś białoruskie dziadostwo. I zamiast głosować na PO to ludzie głosowali na Wróblewskiego i znowu mają pretensje kto na niego zagłosował

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register