Czy wiesz jak dbać o swoje nerki?

Nerki pełnią w organizmie funkcję oczyszczającą – filtrują około 1 litra krwi w minutę, usuwając z niej toksyny . Są niezbędne do zachowania zdrowia. Czy wiesz, co możesz zrobić, aby Twoje nerki działały bez zarzutu jak najdłużej?

  1. Pij wodę

To podstawa zdrowia. Woda pomaga rozcieńczyć krew, usprawnia przepływ płynów ustrojowych, jest niezbędna do wielu procesów w organizmie. Woda ułatwia zdrowym nerkom oczyszczanie krwi i i usuwanie ubocznych produktów przemiany materii. Większość z nas jednak sięga po wodę zbyt rzadko – dopiero, gdy czujemy pragnienie. Tymczasem specjaliści zalecają spożywanie wody regularnie, po kilka łyków, przez cały dzień.

Uwaga: powyższe zalecenia dotyczące picia wody stosują się wyłącznie do osób zdrowych. Jeśli stwierdzono u Ciebie choroby nerek, być może lekarz nakaże ograniczyć spożycie płynów.

  1. Ogranicz spożycie soli

Sól sprzyja powstawaniu nadciśnienia i negatywnie wpływa na pracę nerek. Warto wiedzieć, że w Polsce mamy tendencję do bardzo mocnego dosalania potraw. Gdzie tylko można, warto z niej zrezygnować – bardzo duża ilość soli jest obecna w większości codziennych produktów, takich jak wędliny, sery czy kiszonki.

  1. Dbaj o zdrową dietę

Produkty wysokoprzetworzone i fast food zawierają wiele tłuszczów trans i soli, przy znikomej wartości odżywczej. Należy zminimalizować ich spożycie, a najlepiej w ogóle z nich zrezygnować. Zwróć uwagę na produkty, które mogą podnosić cholesterol – te także są niebezpieczne dla nerek.

W jadłospisie warto umieścić warzywa i owoce, które wspierają pracę tych organów: m.in. jabłka, owoce jagodowe, żurawinę, arbuza, pietruszkę, imbir oraz pestki z dyni.

Osoby, u których stwierdzono choroby nerek być może będą potrzebować dodatkowego wsparcia w postaci żywienia medycznego, które w bezpieczny sposób uzupełnia braki poszczególnych składników pokarmowych. Więcej na ten temat dowiesz się na MojFresubin.pl

  1. Ruszaj się!

Aktywność fizyczna usprawnia metabolizm, a tym samym zwiększa skuteczność organizmu w usuwaniu toksyn. Ruch jest sprzymierzeńcem zdrowych nerek, ponieważ doskonale wpływa na układ sercowo-naczyniowy i obniża ciśnienie krwi.

  1. Rzuć palenie

Jeśli jeszcze nadal tego nie zrobiłeś, mocno rozważ rzucenie papierosów. Jak wiadomo, nałóg ten jest odpowiedzialny za rozwój wielu poważnych i śmiertelnych chorób, takich jak choroba niedokrwienna serca czy rak płuc. Palenie jest również związane z dwukrotnie większym ryzykiem wystąpienia niewydolności nerek.

  1. Regularnie oddawaj mocz

Wstrzymywanie moczu może prowadzić do namnażania się bakterii i zaburzenia flory bakteryjnej układu moczowego, w tym nerek.

  1. Rób badania

Jeśli nie doświadczasz żadnych dolegliwości, wystarczy że raz w roku wykonasz podstawowe badania: morfologię z rozmazem oraz posiew moczu. Są to proste badania, na które skierowanie można otrzymać od lekarza rodzinnego lub wykonać prywatne (całościowy koszt ok. 20 złotych). Nie bagatelizuj żadnych objawów, takich jak nietypowy zapach moczu, intensywna zmiana koloru (zbyt ciemny mocz może być objawem problemów z nerkami), czy rzadka potrzeba udawania się do toalety mimo spożywania dużej ilości płynów.

  1. Nie lecz się sam

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, paracetamol czy aspiryna, mogą działać toksycznie na nerki. Dlatego nie należy ich nadużywać, ani stosować w dawce większej, niż przewidziano w ulotce. Jeśli cierpisz z powodu przewlekłego bólu czy gorączki, koniecznie udaj się do lekarza.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register