Edmund Szwed. Gminny Program Gospodarczy dla Elbląga

Gminny Program  Gospodarczy osadza się na trzech filarach: Inwestycje przemysłowe w rejonie Terkawki, Osiedle składające się z ok. 10 tysięcy domów plus energetycznych na Modrzewinie Północ oraz Utworzenie Elbląskiego Banku Komunalnego.

Część 1 w poniższym linku:

Program Gospodarczy dla Elbląga

W rejonie Terkawki powstaną dwa duże zakłady produkcyjne. Jeden zakład będzie produkował domy plus energetyczne, zero emisyjne w ilości 1105 szt./mies.  Z zatrudnieniem ok. 7 400 osób.

Drugi zakład będzie produkował agregaty geotermalne w ilości 3900 szt. mies. z finalnym zatrudnieniem ok. 25 900 osób. 

Zakład Produkcji Agregatów Geotermalnych, będzie składał się z dużej odlewni próżniowej elementów z tytanu do turbin parowych i pomp ciepła oraz zakładu montażu turbin i pomp ciepła. Całość będzie montowana w tradycyjnych kontenerach morskich 40”. Co godzinę docelowo będzie produkowanych 6 agregatów geotermalnych.

Lokalizacja zakładów w rejonie Terkawki nie jest przypadkowa. Zakład powstanie w sąsiedztwie węzła Elbląg Wschód z uwagi na duże zapotrzebowanie na transport kontenerów początkowo   z Gdańska  a docelowo z nowego portu w ujściu Wisły.

Odlewnia i zakład produkcji domów będą pracowały według technologii zero emisyjnej,  czyli będą „zielonymi zakładami”.

Oba zakłady wygenerują ogromne zatrudnienie, co spowoduje z kolei  zapotrzebowanie na domy plus energetyczne w liczbie 33 300 osób, dla elblążan i nowo pozyskanych osób, jako  pracowników z okolicznych gmin.

W ciągu 6 lat elblążanie i osoby zatrudnione, będą mogli zamieszkać w takich domach.

Wynagrodzenie :

  –   na szeregowym stanowisku – 9 000 zł netto, 

  –   na kierowniczym -12 000 zł netto i

  –   na stanowisku dyrektorskim – 15 000 zł na stanowisku dyrektorskim.

Zatrudnienie 7400 + 25 900 = 33 300 osób wygeneruje podatek dochodowy w wysokości  987 zł/mies. co przy tej liczbie zatrudnionych daje rocznie 394 405 200 zł.

Pojawi się w Elblągu potencjał nabywczy dotychczas na niespotykaną skalę, sięgający kwoty 9 000 x 33 300 = 299 700 000 zł/mies.  i 3,6 mld zł/rok. 

Klienci, którzy zarabiając co miesiąc minimum 9 000 zł, będą zdolni wydać na zakupy produktów i usług od przedsiębiorców elbląskich. Przy takich zasobnościach elblążan, lokalny biznes będzie dynamicznie się rozwijał a Miasto wejdzie na drogę dynamicznego rozwoju gospodarczego.

Edmund Szwed

Przeczytaj również:

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register