Elbląskie Święto Chleba przed nami. Co będzie się działo?

Jarmark produktów regionalnych, koncerty, wspólne gotowanie, wyścig smoczych łodzi, specjalna edycja kampanii prozdrowotnej dla seniorów Kierunek Zdrowie, Biennale Form Drewnianych, parada światła, warsztaty rzemieślnicze, animacje dla dzieci. Od 27 do 29 sierpnia już po raz piętnasty na Starym Mieście odbędzie się Elbląskie Święto Chleba. Będzie ono kulminacyjnym punktem obchodzonego w tym roku 500-lecia obrony Elbląga przez legendarnego Piekarczyka.

Przez trzy dni Stare Miasto będzie tętniło życiem, kusiło zapachami i smakami. W każdej części starówki będzie można znaleźć coś interesującego. Wzdłuż ulic Stary Rynek, Rybackiej i Wodnej staną stoiska z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową. Będzie można tam kupić chleb z najróżniejszych zakątków naszego kraju.

Gościć będziemy także wystawców z zagranicy. Tradycyjnie jednym z elementów EŚCH jest wspólne gotowanie. W tym roku Elbląski Klub Szefów Kuchni będzie serwował żurek i zupę fasolową. Posiłki będę wydawane w sobotę i w niedzielę przy Bramie Targowej.

Święto Chleba to także koncerty, prezentacje artystyczne i teatry uliczne. W tym roku gościć będziemy zespół Piersi (piątek/Wyspa Spichrzów). Na scenie przy Katedrze wystąpią m.in. Sarsa, Marek Piekarczyk i Tulia (sobota). W niedzielę koncert Love Songs, w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, Karoliny Leszko & Marcina Jajkiewicza z zespołem oraz występy zespołów Dikanda i Żywiołak.

Nie obędzie się bez rywalizacji sportowych – w sobotę niezwykle widowiskowy wyścig smoczych łodzi na rzece Elbląg. Zachęcamy do zgłaszania drużyn i startu w zawodach. Z kolei na Bulwarze Zygmunta Augusta stanie warsztat garncarstwa i wypieku chleba.

Nowością będą warsztaty pirograficzne oraz Drzewne Biennale Form Przestrzennych, gdzie artyści będą rzeźbić w drewnie postacie związane z legendami Elbląga i okolic. Finalnie formy będą ustawione na szlakach Wysoczyzny Elbląskiej. Na najmłodszych czekać będą animacje: m.in. klockologia, kraina naj, naj i Magic show – pokaz iluzji.

Na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego będzie zlokalizowana strefa Hefajstosa, pokazy dawnych rzemiosł i umiejętności rzemieślników, którzy wykorzystali moc żywiołu ognia by tworzyć przedmioty codziennego użytku. Poza tym odbywać się będą warsztaty Piekarczyka, podczas których można będzie zgłębić tajniki pieczenia chleba i innych historycznych potraw. W sobotę na finał pokaz tańca z ogniem.

W niedzielę natomiast na terenie Muzeum odbędzie się specjalna edycja kampanii prozdrowotnej dla seniorów Kierunek Zdrowie – Arteterapia, czyli artystycznie ku zdrowiu. W programie między innymi: Zumbrasil, warsztaty plastyczne, konkursy i zabawy, kocykowo przy kociołku oraz akcja profilaktyczna badania znamion i kampanie informacyjne NFZ i Sanepidu. FIND czyli Fajna Impreza na Dziedzińcu – już od piątku zapraszamy do Galerii EL. Wystawa samochodów, Grafatak i koncerty m.in. FUNK POWER (pt.), GROOVNO (ndz.) i Wojtek Pilichowski Band (ndz.). W piątkowe popołudnie wernisaż wystawy „Pejzażyści Elbląga”. Nic dodać nic ująć. Trzeba tam być.

Na dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej w piątek warsztaty kulinarne dla dorosłych i krawieckie dla najmłodszych, a w sobotę spotkania autorskie warsztaty literackie.

Przez cały jarmark na Wyspie Spichrzów czynne będzie wesołe miasteczko.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register