Ergonomia w domowym warsztacie podstawą sprawnie wykonywanej pracy

Ergonomia jest pojęciem, które obecnie możemy (a nawet powinniśmy) usłyszeć w wielu sytuacjach życia codziennego. Dotyczy ona oczywiście także pracy biurowej.

Każdy pracownik biurowy powinien otrzymać stanowisko pracy dobrze przygotowane pod względem ergonomii. Ma to służyć temu, by uniknął przedwczesnego zmęczenia, obniżenia efektywności oraz poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Jednak ergonomia to zagadnienie, które powinno towarzyszyć nam również w domu, np. podczas długich godzin spędzanych we własnym warsztacie.

Czym właściwie jest ergonomia?

Ergonomia jest terminem, który wywodzi się z języka greckiego, a konkretnie ze słów ergon (praca) oraz nomos (zasada, prawo). Jest to nauka o pracy, która pozwala na zachowanie między człowiekiem, urządzeniami i otoczeniem odpowiedniego balansu pozwalającego na wykonywanie obowiązków możliwie jak najefektywniej, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia chorób zawodowych oraz stresujących sytuacji.

Jak stworzyć ergonomiczny warsztat?

 Wykonywanie obowiązków w zaciszu swojego gospodarstwa domowego, wbrew pozorom, może prowadzić do wielu dolegliwości. Warsztat jest miejscem, w którym przebywają ludzie wykonujący różnego rodzaju naprawy i majsterkujący przy samochodach czy też innych pojazdach. Niestety w wielu tego typu pomieszczeniach narzędzia i inne akcesoria nie mają swojego stałego miejsca, skutkiem czego bardzo często giną w stosie innych rzeczy. Nieznalezienie klucza, śrubokręta czy innego przyrządu, który w danej chwili jest niemal niezbędny, prowadzi do frustracji. Bardzo wskazane jest zatem wyposażenie swojego warsztatu w zamykaną szafę na narzędzia oraz regał, którego półki zapewniają dużą nośność, by móc przechowywać na nich również cięższe przedmioty. Ponadto warto zaopatrzyć swój warsztat w regulowany stół, którego wysokość można dostosować do własnego wzrostu. Dzięki temu przy wykonywaniu większości prac można zadbać o prawidłową postawę. Takie wyroby ma w swojej ofercie m. in. firma AJ Produkty.

Aby warsztat był nie tylko ergonomiczny, ale również bezpieczny, należy pamiętać o prawidłowym układaniu swoich narzędzi. Najcięższe z nich powinny znajdować się na najniższych poziomach, a lżejsze – na półkach wyższych, aby dostęp do każdego przedmiotu był wygodny.

Ergonomia w domu również jest bardzo ważna

 Badanie przeprowadzone w 2016 roku przez Loudhouse ukazało, że jedna osoba na trzy odczuwa dolegliwości związane ze źle zaprojektowanym stanowiskiem pracy. Natomiast 55% badanych twierdzi, że dolegliwości te mają bardzo duży wpływ na ich wydajność oraz produktywność. Złe nawyki nabyte w pracy (np. garbienie się, siedzenie ze skręconą sylwetką, zakładanie nogi na nogę) są w większości przypadków przenoszone do domu, co również ma bezpośredni wpływ na samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia. Zwracanie uwagi na te kwestie oraz skuteczne wyeliminowanie ich z życia codziennego pozytywnie wpłynie nie tylko na dobre samopoczucie, ale również na mięśnie i układ kostny.

Zbawienny wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka

Wprowadzenie dobrych nawyków pomoże zadbać o pozytywne samopoczucie. Do tego rodzaju czynników zalicza się wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną. Już regularne ćwiczenia rozciągające pomagają w zmniejszeniu napięcia mięśni, natomiast dłuższe, w miarę energiczne spacery oraz przejażdżki na rowerze dotleniają organizm i dbają o prawidłowy przepływ krwi. Tego rodzaju aktywność powinny uprawiać osoby wykonujące swoją pracę w pozycji siedzącej lub stojącej.

Dobrze przygotowane miejsce pracy to podstawa. Dotyczy to zarówno wykonywania swoje pracy w biurze, jak i wielu prac przeprowadzanych w domu. Osoba, która odpowiednio wyposaży swój warsztat, nie tylko znacznie szybciej wykona postawione sobie zadania, ale również będzie to robić chętnie, a to wszystko przy zachowaniu niezbędnego poziomu bezpieczeństwa.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register