Inscenizacja Bitwy na Zalewie Wiślanym w Tolkmicku

16 września w Tolkmicku odbędzie się inscenizacja najważniejszej bitwy morskiej w polskiej historii. To właśnie we wsi Suchacz (gmina Tolkmicko) 15 września 1463 roku miało miejsce decydujące starcie floty kaperskiej pod sztandarami Kazimierza Jagiellończyka i floty krzyżackiej.

Na wodach Zalewu Wiślanego rozegrała się krwawa bitwa, która położyła kres dominacji Zakonu Krzyżackiego na tych ziemiach i przesądziła o bliskim zakończeniu wojny trzynastoletniej oraz przyjęciu korzystnego dla Rzeczpospolitej II pokoju toruńskiego.

Jak informują organizatorzy: „W roku bieżącym po raz trzeci podejmujemy się organizacji wydarzenia o tak dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności, które przybliża wiedzę o najważniejszej bitwie morskiej w polskiej historii.

Poprzednie inscenizacje dla upamiętnienia 555 i 556 rocznicy tego wydarzenia, zrealizowane zostały przez Stowarzyszenie EUREKA i Szkołę Żeglarską „Zielony Rzepa”w Katach Rybackich.

Tegoroczna rekonstrukcja jest kontynuacją tamtych działań, nastawionych na atrakcyjny w swej formie przekaz na temat historycznych faktów, nieznanych większości mieszkańców obu regionów. W rolę członków załóg krzyżackich i kaperskich wcielili się wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im T. Kościuszki w Malborku. Korzystaliśmy ze wsparcia Muzeum Zalewu Wiślanego, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”.

Inscenizacja bitwy na Zalewie Wiślanym 2023 – program

16 września 2023

13.00 -15.30 Festyn kaperski na Rynku Miasta Tolkmicko – Plac Wolności. Występy zespołów Amber Chant z Malborka, „Sasanki” z Suchacza” „Український цвіт” z Redy, jarmark średniowiecznego jadła, strojów, rzemiosła;

13.00-15.30 I Turniej Łuczniczy z pokładu starych żaglowców;

16.00-17.00 Bitwa Morska Na Zalewie Wiślanym – nabrzeże portu rybackiego w Tolkmicku – inscenizacja historyczna z odtworzeniem przebiegu bitwy na wodzie.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register