Jak pogodzić wymagania pracy jako opiekun osób starszych z życiem rodzinno-osobistym?

Praca w opiece nad osobami starszymi bez wątpienia daje wiele – zarówno jeśli spojrzymy na nią pod kątem zawodowej satysfakcji, jak i korzyści finansowych. Jednocześnie każdy, kto miał okazję – choćby prywatnie – opiekować się seniorem, wie, jak bardzo wyczerpująca jest to praca i z jak wieloma poświęceniami się wiąże. Dlatego pytanie o to, jak pogodzić wymagania pracy jako opiekunka osób starszych z życiem prywatnym, jest jak najbardziej zasadne.

Praca dla opiekunek w Niemczech a życie osobiste

Nie trzeba jechać do pracy do Niemiec w roli opiekuni, by na własnej skórze przekonać się, jak bardzo opieka nad seniorem może odbić się na życiu prywatnym i rodzinnym. Karmienie osoby starszej, przebieranie jej czy bycie dla niej po prostu „pomocą domową” bywają wykańczające zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Niestety często traci na tym życie osobiste.

Pracując za granicą, wszystko może stać się jeszcze trudniejsze – przede wszystkim ze względu na dystans, jaki dzieli opiekunkę od rodziny. Brak możliwości spotkania się z bliskimi w każdej chwili bywa demotywujący w chwilach kryzysowych głównie w przypadku mniej doświadczonych opiekunek. Jednak nierzadko problemem jest także bariera językowa czy trudności z aklimatyzacją spowodowane różnicami kulturowymi. Jak zatem odnaleźć się w tym wszystkim i zadbać o swoje relacje osobiste i życie prywatne?

Jak pogodzić życie osobiste z pracą jako opiekunka osób starszych – Niemcy

Chcąc pracować w opiece za granicą, trzeba mieć przede wszystkim świadomość jednego: praca dla opiekunek w Niemczech zawsze będzie wiązała się z pewnymi wyrzeczeniami i koniecznością pójścia na pewne kompromisy. Co zrobić, by życie osobiste i relacje prywatne na tym nie ucierpiały? Oto kilka porad:

  1. Szukaj ofert z miast położonych blisko granicy z Polską – do Berlina czy Drezna można z Polski dojechać stosunkowo szybko, co zwiększa szanse na częstsze wizyty Twoich bliskich w Niemczech. Warto też pamiętać o tym, że do wielu miast w kraju naszych zachodnich sąsiadów latają tanie linie lotnicze. Jest więc dużo wygodnych połączeń na linii Polska-Niemcy, które ułatwiają bezpośrednie utrzymanie kontaktu z bliskimi.
  2. Upewnij się, że senior zapewnia połączenie internetowe – sieć Wi-Fi jest w Niemczech powszechna w domach osób starszych, jednak nie można wychodzić z założenia, że będzie na pewno. Warto zatem szukać ofert, w których jest zapewniony Internet. Wówczas łatwiej będzie Ci utrzymać kontakt z rodziną na wideo-konferencjach i czatach.
  3. Pamiętaj, że masz prawo do czasu wolnego – seniorowi należy pomagać w wielu codziennych czynnościach, ale praca opiekunki to nie niewolnictwo. Każdej opiekunce przysługuje prawo do czasu wolnego, podczas którego może zadbać o swoje relacje osobiste. Pamiętaj też, że pracodawca ma prawo wymagać wypełniania tylko tych obowiązków, które są zapisane w umowie.

Zapoznaj się z ofertami pracy na Caring Personnel

W ramach podsumowania powiedzmy, że bardzo ważne jest to, by wybrać odpowiednią organizację pośredniczącą między zleceniodawcami a opiekunkami. Polecamy np. organizację Caring Personnel, która gwarantuje dodatkowo opiekę koordynatora w Niemczech. Jest to osoba mająca być wsparciem i pomocą dla opiekunki w Niemczech, co również może pomóc w organizacji pogodzenia pracy z życiem prywatnym. Zapoznaj się z ofertami Caring Personnel na https://caringpersonnel.pl/oferty-pracy.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register