Jak sprawnie zorganizować przeprowadzkę do nowego mieszkania?

Zbliżający się termin odbioru mieszkania kupionego od dewelopera to dobry moment, aby zaplanować przeprowadzkę. Możliwości masz dwie – skorzystać z pomocy firmy przeprowadzkowej lub zająć się wszystkim samodzielnie. Skłaniasz się ku drugiej opcji? Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym zorganizujesz i sprawnie przeprowadzisz przeprowadzkę.

Dobry plan to podstawa

Przeprowadzka może być chaotyczna, ale nie jest to koniecznością. Wiele zależy od tego, jak się do niej przygotujesz. Jeżeli chcesz szybko i sprawnie przenieść się do nowego mieszkania, to w pierwszej kolejności warto ustalić harmonogram. W tym celu możesz skorzystać z czystej kartki papieru lub aplikacji online. W każdym przypadku powinieneś zrobić to samo – rozpisać kroki, które należy wykonać.

Harmonogram przeprowadzki – 7 punktów, które warto uwzględnić:

  1. Spisanie rzeczy, które chcesz ze sobą zabrać. Możesz też sporządzić listę rzeczy, które pozostawisz w opuszczanym mieszkaniu.
  2. Przygotowanie mebli. Sprawdź, które meble trzeba będzie rozkręcić, a które można przetransportować w całości. Z myślą o śrubkach i częściach przygotuj np. woreczki strunowe.
  3. Rozmrażanie zamrażarki. Odpowiednio wcześniej zaplanuj przygotowanie lodówki do przeprowadzki, o ile zabierasz ją do nowego mieszkania.
  4. Oszacowanie liczby potrzebnych kartonów. Spróbuj ocenić, ile kartonów potrzebujesz, aby pomieścić swoje rzeczy. Możesz też wykorzystać posiadane kosze na pranie czy kosmetyki.
  5. Uporządkowanie ubrań. Przeprowadzka to dobry moment, aby przejrzeć garderobę i pozbyć się nieużywanej już odzieży.
  6. Przygotowanie ogłoszenia o sprzedaży mieszkania. Wystawiasz opuszczane mieszkanie na sprzedaż Elbląg? Pamiętaj, aby przygotować ogłoszenie. Lokal możesz prezentować jeszcze przed wyprowadzką lub już po przeniesieniu się do nowego mieszkania.
  7. Pakowanie. Zacznij od rzeczy najrzadziej używanych. Te, z których korzystasz na co dzień, zostaw na sam koniec.

Organizacja transportu

Zainteresowało Cię mieszkanie na sprzedaż Elbląg od dewelopera i zdecydowałeś się je kupić? Kolejnym krokiem po stworzeniu planu przeprowadzki jest przetransportowanie rzeczy. Możesz to zrobić własnym lub wynajętym samochodem. W drugim przypadku również masz dwie możliwości: możesz zamówić wóz przeprowadzkowy lub skorzystać z carsharingu. Firmy oferujące carsharing udostępniają zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze.

Kolejność transportu rzeczy warto dobrze przemyśleć. W pierwszej kolejności przewieź meble. Po ich ustawieniu w nowym mieszkaniu można będzie od razu rozpakować kartony zawierające mniejsze przedmioty.

Koszty przeprowadzki

Ile kosztuje przeprowadzka? Trudno określić nawet przybliżone koszty, bo lista wydatków zależy od kilku czynników. Faktem jest jednak, że najmniej zapłacisz, zajmując się przeprowadzką samemu i przewożąc rzeczy własnym samochodem. Wówczas zapłacisz jedynie za materiały do pakowania (jeżeli musisz je kupić) i paliwo.

Nie masz innej możliwości i musisz skorzystać z usług firmy transportowej? Może ona rozliczać się za każdą godzinę, przy czym często spotykaną praktyką jest opłata wstępna. Korzystniejsze może być wynajęcie samochodu (np. w carsharingu), przy czym wówczas nie możesz liczyć na pomoc przy wnoszeniu mebli i kartonów.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register