Majówka w Porcie Elbląg – co będzie się działo?

Długi weekend majowy w Elblągu przebiegnie pod hasłem „Majówka w Porcie Elbląg”. Przygotowaliśmy dla naszych mieszkańców szereg atrakcji, które odbędą się na Starym Mieście. W programie wydarzenia są akcenty patriotyczne, naukowe, muzyczne, rozrywkowe i kulinarne. Zapraszamy do udziału w tych wydarzeniach.

Od soboty, 29 kwietnia, do poniedziałku, 1 maja, na Bulwarze Zygmunta Augusta będzie się odbywał festiwal food trucków. W tym czasie nad rzeką Elbląg będzie można spróbować jedzenia z najróżniejszych zakątków świata.

01.05 (poniedziałek)

W poniedziałek, 1 maja, przed południem zapraszamy do Biblioteki Młodego Czytelnika Bulaj przy ul. 1 Maja. Tutaj o godz. 10:30 prof. Andrzej Groth wygłosi wykład na temat Brytyjskiej Kompanii Wschodniej w Elblągu.

Także w poniedziałek przy Bulwarze Zygmunta Augusta zacumuje statek Elwinga, który po południu dwukrotnie zabierze chętnych w darmowy rejs po rzece Elbląg (start o godz. 13:30, 14:30). Uwaga, ilość miejsc jest ograniczona.

Ciekawie będzie również w tym czasie na Bulwarze Zygmunta Augusta, który zostanie opanowany przez rekonstruktorów z Garnizonu Gdańsk. Na miejscu powstaną stanowiska Angielskiej Kompanii Wschodniej. Wszyscy chętni będą mogli zobaczyć również pokazy musztry i potyczek w wykonaniu rekonstruktorów oraz chirurgii z XVIII wieku z udziałem publiczności.

O godz. 16 rozpoczną się koncerty na scenie ustawionej na Bulwarze Zygmunta Augusta. Na początek odbędą się konkursy, podczas których wygrać będzie można m.in. talony do food trucków. Chętni będą musieli zmierzyć się z prostymi pytaniami. Po konkursach rozpocznie się koncert „Majówka w Porcie Elbląg”.

Wystąpią:
Elbląski zespół „Generation Trio” w składzie: Krzysztof Narodowski, Wiesław Macyszyn i Jacek Wachowicz.
Zespół Trzy Majtki / muzyka szantowa
Zespół Własny Port / muzyka szantowa

02.05 (wtorek), Dzień Flagi

2 maja obchodzi Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obchody tego święta w Elblągu rozpoczną się o godz. 12:00. Zapraszamy wszystkich do udziału w przemarszu z 50-metrową biało-czerwoną flagą. Wzorem lat ubiegłych mieszkańcom rozdawane będą chorągiewki, tak aby elbląską starówkę zdominowały kolory biały i czerwony.

Przemarsz rozpocznie się przy napisie „Kocham Elbląg” przy ul. Wodnej. Następnie uczestnicy ulicami: św. Ducha, Stary Rynek przejdą w towarzystwie Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg pod Bramę Targową, na którą zostanie wciągnięta flaga i tutaj kontynuowane będą obchody Dnia Flagi.

W ich trakcie zaprezentują się uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Przypomnijmy, że od 2018 r. Technikum, wchodzące w skład ZSEiO, nosi imię Flagi Polski.

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących zaprezentują musztrę oraz program artystyczny dotyczący Dnia Flagi.

Zachęcamy również elblążan do wywieszenia flag narodowych w swoich domach. Pokażmy w ten sposób, że jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

Tego dnia zapraszamy również na spotkanie z archeologiem Jakubem Jagodzińskim na temat praportu Truso. Spotkanie w Bibliotece Młodego Czytelnika Bulaj rozpocznie się o godz. 15:00. Dwie godziny później, w tym samym miejscu, odbędą się warsztaty modelarskie.

03.05 (środa), Święto Narodowe 3 Maja

Barwy narodowe będą nam towarzyszyły również dzień później – w Święto Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości upamiętniające uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji rozpoczną się o godz. 11.30 Mszą Świętą w Katedrze pw. Św. Mikołaja, która zostanie odprawiona w intencji Ojczyzny.

Po mszy odbędą się uroczystości na Placu Katedralnym. W programie odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polski, przemówienia okolicznościowe oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Garnizonu Elbląg.

Po zakończeniu części oficjalnej zapraszamy na Bulwar Zygmunta Augusta, gdzie będzie trwała Majówka w Porcie Elbląg. Po raz drugi w historii ten dzień uczcimy Paradą Wodną na rzece Elbląg. Parada rozpocznie się około godz. 13:30.

Podczas tego wydarzenia jednostki pływające (statki, jachty, łodzie, katamarany, rowery wodne, kajaki, skutery itd), przystrojone flagą Polski lub elementami biało-czerwonymi zaprezentują się przed publicznością zgromadzoną na Starym Mieście – na Bulwarze Zygmunta Augusta oraz w okolicach mostów Niskiego i Wysokiego.

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich chętnych elblążan. Organizatorzy udostępnią bezpłatnie sprzęt pływający: kajaki, motorówki i rowery wodne.

Wiele będzie się działo również na Bulwarze Zygmunta Augusta. O godz. 13:30 wystartuje Strefa Gier i Zabaw przygotowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu. Tę część polecamy zwłaszcza najmłodszym – tutaj spędzą czas aktywnie i wesoło.

Pół godziny później rozpocznie się wydawanie zupy rybnej przygotowanej przez Zespół Szkół Gastronomicznych z kuchni mobilnej. Na elblążan będzie czekało 400 darmowych porcji.

Na chętnych będzie czekała również gra terenowa „Poznajemy elbląską starówkę w Święto Konstytucji 3 Maja” przygotowana przez EKO Gryf Elbląg. Zabawa szykuje się rewelacyjna, zagadki, rebusy, dopasowania zdjęć i dużo fajnej zabawy. Nie zabraknie słodyczy, drobnych upominków i dla pierwszych 100 zawodników medale pamiątkowe.

Na Bulwarze Zygmunta Augusta zaprezentują się również pojazdy terenowe od organizatora zawodów Rainforest Challenge Poland, które odbędą się w Elblągu 8-11 czerwca br.

Do swoich stanowisk zaproszą również Elbląski Park Technologiczny oraz Straż Miejska w Elblągu.

Elbląskie Wodne Ochotnicze Ratownictwo Wodne zaprezentuje się w pokazie akcji ratunkowej na rzece Elbląg oraz będzie uczyło zasad udzielania pierwszej pomocy. Atrakcyjnie zapowiada się również pokazowy trening Uczniowskiego Klubu Sportowego Horyzont Elbląg, który odbędzie się na rzece Elbląg po paradzie wodnej z wykorzystaniem zdalnie sterowanych modeli łodzi jachtowych.

Głosowanie w punktach mobilnych

24 kwietnia br. rozpoczęło się głosowanie w sprawie przyszłości portu morskiego w Elblągu. Swój głos będzie można oddać również podczas Majówki w Porcie Elbląg.

Mobilne punkty do głosowania pojawią się 1 maja (w godz. 11-19) oraz 3 maja (w godz. 11.30-17) na Bulwarze Zygmunta Augusta w oznakowanym namiocie „Elbląg w formie”. Z kolei 2 maja będzie możliwość oddania głosu w Bramie Targowej do godz. 15:30.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register