Oszuści w Elblągu znaleźli nowy sposób

Jest to jedna z form usiłowania wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. Ich działanie polega na blokowaniu naszego ekranu, następnie straszeniu karami i zmuszaniu do wpłacenia na podane konto kilkuset złotych. W ten właśnie sposób cyberprzestępcy próbowali wyłudzić od elblążanki 600 zł. Kobieta nie dała się nabrać i zgłosiła sprawę na Policję.

Metoda nie jest nowa, ale są jeszcze osoby, które dają się na to nabrać. Opisujemy mechanizm działania oszustów. Osoby, które przeglądają strony internetowe, mogą natrafić na spreparowany komunikat przypominający policyjną blokadę sprzętu komputerowego. Wewnątrz przeglądarki, w trybie pełnoekranowym pojawia się wówczas opatrzony logotypem polskiej Policji komunikat o treści “KOMPUTER JEST ZABLOKOWANY!”.

Wszystko pod pozorem nieodpowiednich treści, które internauta miał przeglądać. Oczywiście oszuści podają link, który ma przekserować nas na stronę płatności elektronicznej i uiścić grzywnę w wysokości 600 zł. Informacji towarzyszą skopiowane ze strony policja.pl elementy graficzne, co w całości sprawia wrażenie działania podjętego na naszym komputerze wirtualnie przez funkcjonariuszy. 

Tak w rzeczywistości nie jest. Policja nigdy nie podejmuje działań tego rodzaju, nie blokuje komputerów, żądając zapłacenia grzywny. Przekazanie w ten sposób pieniędzy będzie się wiązało z ich utratą, a korzystanie przy tym z linków wskazanych przez oszustów może przyczynić się także do udostępnienia złodziejom wrażliwych danych.

W przypadku podobnych przypadków skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. W przypadku zablokowania komputera pomocy możesz też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register