Piłkarki ręczne Startu Elbląg marzą o mistrzowskiej koronie w PGNIG Superlidze kobiet

Wszyscy fani szczypiornistek z Elbląga pamiętają znakomite wyniki zespołu z połowy lat 90. ubiegłego stulecia. Po kilku słabszych sezonach piłkarki wróciły do ścisłej czołówki żeńskich teamów i wiele wskazuje na to, ze w końcu zajmą najwyższe podium w Superlidze. Czy spełnią się nadzieje fanów?

Z kart historii drużyny

Założony na początku lat 50. XX wieku klub nie posiadał nawet własnej hali. Co prawda została wybrana lokalizacja, a nawet świetny projekt autorstwa Wacława Zielińskiego, jednak budowa nigdy nie została rozpoczęta. Szkoda, bowiem przewidziana na 1700 miejsc hala sportowa zapewniłaby nie tylko miejsce do treningów, ale pozwoliłaby również na prowadzenie spotkań przed własną publicznością. W pierwszym okresie swojego istnienia zespół nie odnosił szczególnych sukcesów na parkietach hal sportowych. Dopiero po wchłonięciu drużyny przez Międzyszkolny Klub Sportowy Elbląg, a co za tym idzie, zwiększeniu nakładów finansowych na klub, zespół zaczął odnosić sukcesy na szczeblu okręgowym oraz w kraju. Świetnie w tym czasie spisywały się juniorki MKS Elbląg, które zajęły bardzo wysokie, czwarte miejsce w III Mistrzostwach Szkolnego Związku Sportowego. Dwa lata później zdobyły pierwsze miejsce w rywalizacji drużyn w województwie. 1965 r. był pasmem sukcesów zespołu młodziczek MKS Elbląg. W półfinałach Mistrzostw Polski Szkół zajęły pierwsze miejsce, a turniej finałowy zakończyły z drugim wynikiem. Tym samym można przyjąć, że był to pierwszy etap w drodze do ekstraklasy.

Złote lata 90.

Sezon 1990/1991 zapoczątkował złotą erę dla szczypiornistek z Elbląga. Wicemistrzostwo Polski rozbudziło apatyt na więcej i już w kolejnych rozgrywkach drużyna sięgnęła po tytuł Mistrza Polski. Wyczyn ten szczypiornistki powtórzyły w 1994 roku, a w kolejnych dwóch sezonach walczyły w rozgrywkach Pucharu Europy. Po brąz w ekstraklasie, w latach 1993-1999, piłkarki sięgały trzykrotnie. Lata 90. sprzyjały drużynie w turnieju o Puchar Polski. Do Elbląga statuetka zawitała w roku 1993, 1994 i 1999. Mimo że późniejszy okres nie obfitował w sukcesy, drużyna cały czas trzymała się blisko czołówki.

Nowy sezon, nowe nadzieje piłkarek ręcznych

Zawodniczki piłki ręcznej szykują się do nowego sezonu, a swoją formę potwierdziły w V Memoriale im. Krzysztofa Kazimierskiego, gdzie, wśród najlepszych pięciu drużyn, zajęły drugą lokatę, oddając podium Szczypiornistkom Piotrcovii. Pierwsze mecze PGNiG Superligi ruszają już 7 września i warto śledzić wyniki na żywo, ponieważ zapowiada się bardzo ekscytujący sezon. Oczekiwania i apetyty kibiców są bardzo duże, a zespół ma spore szanse na to, by zdobyć mistrzostwo. W roku 2017 team był już na podium, zdobywając brąz – czas więc najwyższy sięgnąć po koronę. Najpoważniejszym rywalem, obok wspomnianej drużyny z Piotrkowa Trybunalskiego, będzie najbardziej utytułowana grupa z Lublina – MKS Perła Lublin. Jest to ciężki orzech do zgryzienia, ale nie niemożliwy do pokonania.

Historia sukcesów drużyny z Elbląga pokazuje, że jest ona walecznym i znakomitym zespołem, potrafiącym sięgnąć po najwyższe laury. Czas, by nowa hala sportowa w Elblągu przywitała drużynę powracającą ze złotym pucharem i tytułem Mistrzyń Polski szczypiornistek.

 

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

fot.: Tomasz Folta / PressFocus  

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register