Rejestracja ESTA – podróż do USA bez wizy

Kto może podróżować do USA bez wizy? Jak wygląda rejestracja w ESTA?

W 2019 r. Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego – Visa Waiver Program. Tym samym wszystkie osoby, które chcą odwiedzić Stany Zjednoczone, w określonych warunkach, nie potrzebują wizy. Wystarczy tylko rejestracja w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży – w skrócie ESTA, o której więcej przeczytasz https://wizaonline.org/blog/esta-rejestracja-podrozy-do-usa/.

Kto nie potrzebuje wizy? 

Warto mieć na uwadze, że program ruchu bezwizowego nie dotyczy każdej sytuacji, tylko osób, które wcześniej musiałby się ubiegać o najpopularniejszą wizę, czyli tę służbowo-turystyczną B-1/B-2, czy tranzytową C. W takim przypadku mogą skorzystać z Visa Waiver Program wszyscy, którzy jadą na wakacje, do rodziny i znajomych, w delegację, by wziąć udział w konferencji, na leczenie, czy podróżujące przez USA docelowo do innego kraju.

W ramach ruchu bezwizowego na terenie Stanów Zjednoczonych można przebywać krócej, niż gdy ma się wizę służbowo-turystyczną, bo 90 dni. Nie można też starać się o przedłużenie tego czasu, konieczny jest powrót do kraju. Posiadanie wizy turystycznej umożliwia 180 dniowy pobyt w USA. 

Jak złożyć wniosek o autoryzację w ESTA?

Wniosek o autoryzację w ESTA składa się na oficjalnej stronie amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego. Taki wniosek, choć może przypominać klasyczny wniosek wizowy, jest dużo mniej skomplikowany.

Należy w nim podać informacje dotyczące personaliów – w tym danych z paszportu oraz kontaktowych, informacji o aktywności w mediach społecznościowych, aktualnego lub ostatniego miejsca zatrudnienia oraz planowanej podróży. Prócz tego pojawią się pytania o choroby zakaźne, kryminalną przeszłość, czy o wizyty w krajach, które znajdują się na “czarnej liście” rządu amerykańskiego.

Ile kosztuje autoryzacja w ESTA?

Rejestracja w ESTA kosztuje 14 dolarów. Jeśli jednak wniosek zostanie odrzucony, system zwróci 10 dolarów. Dla porównania warto wspomnieć, że opłata za rozpatrzenie wniosku o wizę służbowo-turystyczną B-1/B-2 wynosi 160 dolarów i nie jest zwracana nawet w przypadku odmowy przyznania wizy.

Opłatę za wniosek w ESTA należy wnieść używając karty kredytowej takiej jak: MasterCard, VISA, American Express, Discover bądź przez system PayPal. Można ją uiścić od razu bądź w ciągu 7 dni od złożeniu wniosku. 

Kiedy należy się zarejestrować w ESTA?

Warto zrobić to na kilka dni przed podróżą i nie odkładać rejestracji na ostatnią chwilę. Wydanie decyzji o autoryzacji zajmuje do 72 godzin. Najlepiej zarejestrować się w ESTA już na etapie planowania podróży do USA.

Ważność autoryzacji w ESTA 

Autoryzacja w ESTA ważna jest dwa lata od czasu jej uzyskania. Warto jednak pamiętać, że może ona stracić ważność wcześniej, jeśli: ważność stracił paszport, nastąpiła zmiana nazwiska, obywatelstwa, płci bądź taka sytuacja życiowa, której efekt wpłynął na zmianę odpowiedzi wypełnianych do autoryzacji. 

Warto przed samą podróżą, jeśli upłynęło trochę czasu od autoryzacji, sprawdzić, czy jest ona ważna. Wystarczy wtedy wejść na stronę, na której był wypełniany wniosek, wpisać swoje dane z paszportu bądź numer referencyjny przyznany po autoryzacji.

Przypominamy: w okresie pandemii koronawirusa podróże z Europy do USA zostały tymczasowo wstrzymane.

Zdjęcie: Pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register