Rolety screen czy rolety materiałowe? Najważniejsze podobieństwa i różnice

Chcesz zmienić aranżację okien, ale nie wiesz, czy zdecydować się na zakup rolet screen, czy modeli materiałowych. Czym właściwie się one od siebie różnią? Jakie mają zalety i wady? Poniżej przedstawimy Ci najważniejsze podobieństwa i różnice między tymi osłonami okiennymi.

Kiedy warto wybrać rolety screen?

Rolety screen są dostępne na rynku dopiero od kilku lat. Występują w dwóch wersjach — wewnętrznej i zewnętrznej, ale dziś skupiamy się na tej pierwszej opcji. Nie przesadzimy, określając ją prawdziwym fenomenem wśród osłon okiennych. Dlaczego? Z pozoru nie różnią się one niczym od najprostszych rolet materiałowych. Różnica jest jednak bardzo istotna! Wyglądem najbardziej przypominają modele wolnowiszące. Można zamontować je bowiem zarówno we wnęce, jak i na ścianie, a ich rozmiar może mieć nawet 260 cm.

Rolety screen, podobnie jak materiałówki, zwijają się za pomocą łańcuszka na rurę nawojową i mogą zatrzymać się na dowolnej wysokości okna. Ich zadaniem jest ochrona wnętrz przed nagrzewaniem się i wzrokiem ciekawskich sąsiadów czy przechodniów. Podstawą jest oczywiście gładka tkanina dostępna w wielu wersjach kolorystycznych. Materiał wykorzystywany w modelu screen znacznie różni się jednak od tego klasycznego, który po opuszczeniu całkowicie zabiera nam dostęp do światła dziennego i możliwość podziwiania tego, co za oknem.

Zaskoczony? I słusznie! Rolety screen wyróżnia wyjątkowa tkanina wykonana z mieszanki 70% poliestru i 30% PVC w aż trzech stopniach przezroczystości. Pozwala ona zatrzymać upał za oknem, zmiękczyć wpadające do wnętrza promienie słoneczne i jednocześnie cieszyć się widokiem na zewnątrz. Oznacza to, że aby czuć się swobodnie we własnym domu, nie musimy rezygnować z uroków i aspektów zdrowotnych, które daje nam światło dzienne. Należy pamiętać jednak, że nocą sytuacja zmienia się o 180 stopni — będąc w środku, nie widzimy tego, co dzieje się za oknem, ale gdy zapalimy światło, widoczne będą nasze sylwetki.

Kiedy warto wybrać rolety materiałowe?

Rolety materiałowe to największy klasyk wśród osłon okiennych. Ich budowa i montaż zależy oczywiście od modelu, na jaki się zdecydujemy. Występują w aż trzech wersjach:

  • bezinwazyjnej, którą montuje się bez wiercenia i bezpośrednio do ramy okiennej, wykorzystując specjalne uchwyty lub taśmę mocująca,
  • w kasecie, którą przykręca się do ramy okiennej,
  • wolnowiszącej, którą można przymocować we wnęce, na ścianie lub nawet do sufitu.

To, na jaki model się zdecydujemy, zależy oczywiście od wielu czynników — rozmiaru okna, możliwości ingerencji w stolarkę okienną czy strukturę ściany oraz budżetu. Najtańszą, najprostszą i najbezpieczniejszą opcją są oczywiście wersje bezinwazyjne, które sprawdzą się na przykład w wynajmowanych mieszkaniach czy biurach. W domach z dużymi przeszkleniami najlepiej egzamin zdadzą opcje wolnowiszące. Natomiast dla osób dbających o detale polecane są zazwyczaj rolety materiałowe w kasecie, do której chowa się tkanina — zapobiega to zabrudzeniom, przedłuża ich żywotność i wygląda najbardziej estetycznie.

Jeśli chodzi o materiał, to jest to zazwyczaj poliester o trzech stopniach przepuszczalności światła. Opcja transparentna wpuszcza do środka zmiękczone światło, ale nie chroni przed upałem czy wzrokiem sąsiadów. Przyciemniająca ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń i chroni prywatność domowników. Z kolei zaciemniająca potrafi całkowicie zablokować dostęp do naszych wnętrz zarówno przechodniom, jak i słońcu. Dwie ostatnie wersje zabierają nam przyjemność podziwiania krajobrazów za oknem.

Rolety screen a rolety materiałowe

Czym więc różnią się od siebie rolety materiałowe i screen? Oczywiście tkaniną i możliwościami instalacyjnymi. Opcje screen nie występują w wersji bezinwazyjnej, co automatycznie wyklucza ich montaż tam, gdzie ingerencja w ścianę nie jest możliwa. Nie są dostępne także z kasetą, co z kolei nie przypadnie do gustu osobom stawiającym na maksymalną estetykę oraz dbanie o czystość i bezpieczeństwo materiału. Jednocześnie oferują zupełnie bezkonkurencyjną możliwość podziwiania widoku za oknem przy jednoczesnej ochronie przed uciążliwym słońcem. Dla fanów detali istnieje także wybór zakończenia dolnego między listwą okrągłą i tunelową, która schowana jest w tkaninie.

Jakie inne osłony okienne warto wziąć pod uwagę?

Rynek osłon okiennych jest jednak bardzo szeroki, dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup opcji materiałowej czy screen, przyjrzyj się także:

  1. Roletom plisowanym – jeśli zależy Ci na tym, aby chronić swoją prywatność, ale nie chcesz rezygnować z dostępu do światła dziennego, plisy będą strzałem w dziesiątkę. Ważne jest jednak, aby wybrać model dwukierunkowy, który pozwoli zakryć jedynie wybrany fragment okna.
  2. Roletom dzień i noc – dwie warstwy materiału z naprzemiennie ułożonymi, transparentnymi i przyciemniającymi pasami poruszają się względem siebie. W ten sposób dozowane jest światło wpadające do środka i pożądany poziom prywatności.
  3. Żaluzjom – obracające się wokół własnej osi lamelki pozwalają ustawić nie tylko kąt, lecz także ilość promieni słonecznych, jakie goszczą w naszych wnętrzach. Występują w wersji drewnianej, bambusowej i aluminiowej.

Podsumowanie

Rynek osłon okiennych nieustannie się rozwija. Producenci słuchają potrzeb swoich klientów, tworząc zupełnie innowacyjne rozwiązania. Jednym z nich jest oczywiście wyżej wspomniana roleta screen, która ma swoich wielkich miłośników i przeciwników. Najważniejsze, że mnogość opcji jest tak duża, że możemy z łatwością dobrać model idealny dla naszego domu.

Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register