Tego tematu kandydaci na prezydenta i radnych boją się poruszać

Na spotkaniach z wyborcami, w swoich materiałach wyborczych czy w internecie tego jednego tematu kandydaci na prezydenta Elbląga i na radnych unikają jak ognia. Ponieważ to temat bardzo trudny. Chodzi o mieszkania i sytuację Zarządu Budynków Komunalnych.

Zadłużenie ZBK powstawało latami, przy praktycznie biernej postawie kolejnych ekip rządzących miastem. W 2014 roku dobiło do 64 mln. zł. W 2015 r. zwiększyło się jeszcze o ponad 200 tys. zł. Teraz jest jeszcze większe.

Senator Jerzy Wcisła (PO) przyznał na swoim koncie na facebooku, że politycy „boją się wziąć za ten problem”. Problem zaś narasta, ponieważ borykający się z potężnym zadłużeniem lokatorskim ZBK nie ma środków na remonty mieszkań komunalnych.

O tej sytuacji informowaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/w-takich-warunkach-zyje-starszy-schorowany-elblazanin-zbk-nie-reaguje/

Opisywaliśmy sytuację elblążanina, który już ponad rok czasu czeka aż Zarząd Budynków Komunalnych wykona remont dachu budynku. Uszkodzenia powodują, że mieszkanie lokatora jest notorycznie zalewane przez deszcz. To zaś powoduje stałą wilgoć i grzyb w mieszkaniu.

Pytany na facebooku o ten problem senator Jerzy Wcisła – lider Koalicji Obywatelskiej w Elblągu przyznał, że politycy boją się zmierzyć z problemem Zarządu Budynku Komunalnych.

Sytuacja naprawdę jest poważna, ponieważ Zarząd Budynków Komunalnych powinien wykonać ponad 350 orzeczonych sądownie eksmisji lokatorów. Zadłużenie jest potężne – warto wspomnieć, że tylko jeden z mieszkańców ma prawie 200 tys. zł zaległości z tytułu czynszu. Podobnych kwot jest jednak znacznie więcej.

Tymczasem żaden z kandydatów na prezydenta miasta czy na radnych tego poważnego problemu nie tylko nie porusza ale nie przedstawia propozycji jego rozwiązania.

Warto przypomnieć, że radna Maria Kosecka od dłuższego czasu domagała się od władz miasta przedstawienia projektu remontów i standardów mieszkań komunalnych.

– Większość z nas zdaje sobie sprawę z faktu występowania w Elblągu budynków mieszkalnych w złym stanie technicznym i konieczności ich wyburzenia. Informacja o opracowanym kolejnym planie wyburzeń na lata 2017-2020 pojawiła się w ostatnim czasie w elbląskich mediach. Uważam, że informacje dotyczące przyszłości miejskiej substancji lokalowej winny być uprzednio omówione, jeśli nie uzgodnione, w ramach struktur Rady Miasta. Pozostawiam tę kwestię do oceny Szanownej Rady, proszę jednak o przedstawienie pełnej wersji planu ze szczególnym uwzględnieniem aspektu zabezpieczenia mieszkań dla lokatorów przeznaczonych do wyburzenia budynków – mówiła wcześniej radna niezależna Maria Kosecka.

Na tej sesji radna zwróciła uwagę na fatalny standard w mieszkaniach komunalnych i socjalnych w mieście. Wskazała również, że mieszkania socjalne powinny zostać włączone do miejskiej sieci ogrzewania. Rachunki za ogrzewanie dla osób najuboższych są bowiem bardzo wysokie.

 – To wstyd dla miasta, że w wielu takich mieszkaniach przeciekają dachy czy ubikacje nie znajdują się w lokalach mieszkalnych – mówiła radna Kosecka. – Tyle milionów złotych inwestujemy w komunikację miejską, a nie potrafimy sprawić, aby elblążanie mieszkali w godnych warunkach.

Wiceprezydent Janusz Nowak odpowiadał, że władze Elbląga zdają sobie sprawę, w jakich warunkach często mieszkają ubodzy elblążanie.

– Jednak wszyscy wiemy, jak wysokie jest zadłużenie czynszowe lokatorów wobec Zarządu Budynków Komunalnych – mówił wiceprezydent Nowak. – To powoduje, że po prostu nie mamy środków na niezbędne remonty substancji mieszkaniowej. Robimy tylko tyle, na ile pozwalają nam środki finansowe.

ZBK okazuje się dziś strukturą całkowicie niewydolną. Ponad 350 lokatorów mieszkań komunalnych ma spore zadłużenia. Należności kształtują się od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Licząc średnio może to być nawet ponad 10 mln zł należności praktycznie nie do odzyskania dla ZBK.

Miasto powinno wykonać wyroki eksmisyjne. Jednakże musi tych ludzi przenieść do lokali socjalnych, który po prostu nie ma. Co zrobić z tym, narastającym od lat problemem? Tego dziś władze miasta ani radni miejscy nie wiedzą.

Jedyną realną propozycję w sprawie zadłużenia ZBK przedstawił podczas ostatniej kampanii samorządowej Edmund Szwed, bezpartyjny kandydat na urząd prezydenta miasta.

 

 

– Dzisiaj  ZBK nie będąc zdolne do odzyskania tych pieniędzy,  straszy eksmisją,  która niczego nie rozwiązuje. Doprowadzić natomiast  może  do dramatów ludzkich oraz  dalszej degradacji wielu elbląskich rodzin – mówił na temat sytuacji w ZBK Edmund Szwed. – Zadłużenie lokatorskie w ZBK należy anulować. Pozwoli to przywrócić do aktywności zawodowej wielu elblążan oraz  zapobiec ewentualnym tragediom ludzkim. Dla osób, które dotychczas płaciły czynsz regularnie zagwarantuję w pierwszej kolejności możliwość otrzymania nowych mieszkań komunalnych, które powstaną w ilości ok. czterech  tysięcy  w ciągu mojej czteroletniej kadencji.

Edmund Szwed wskazuje, że aby ten projekt się udał, miasto musi, na bazie Zarządu Budynków Komunalnych uruchomić  innowacyjny mechanizm  w postaci  nowej  formy organizacyjno – prawnej, który  pozwoli na  pozyskiwanie finansowania  budowy nowych mieszkań komunalnych a  dzisiaj  pracujących w  nim urzędników, zamienić w  zmotywowanych do efektywnej pracy pracowników .

 – Mechanizm pozwalający na takie rozwiązania, jestem gotów wprowadzić jednym aktem prawnym, przekształcając ZBK w podmiot gospodarczy działający na  podstawie KSH – mówi Edmund Szwed.

Zgodnie z Ustawą o Samorządzie Gminnym, samodzielne mieszkanie jest prawem każdego mieszkańca lokalnej społeczności i każdej rodziny. Polityka mieszkaniowa należy do najbardziej zaniedbanych dziedzin w Elblągu, co generuje ogromne szkody społeczne.

Zaspokojenie w Elblągu potrzeby posiadania własnego mieszkania, graniczy z cudem.

– Jestem przekonany, że przy udziale dobrej woli gmin, można skutecznie uruchomić Program Komunalnego Budownictwa Mieszkaniowego, do czego gminy nie tylko są zobowiązane, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, ale co najważniejsze posiadają wszystkie niezbędne warunki i narzędzia do jego wykonania – przekonuje Edmund Szwed.

Więcej na temat możliwych rozwiązań problemu zadłużeń w ZBK: http://fakty.elblag.pl/co-trzeba-zmienic-w-elblagu-oddluzyc-lokatorow-zbk/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register