W Elblągu rozpoczęło się Święto Chleba

XIV Elbląskie Święto Chleba rozpoczęte. Na stoiskach piętrzą się różnorakie bochny. Kupujący, których przybywa z każdą minutą, mają nie lada problem z wyborem. Co tu kupić? Chleb tradycyjny, wiejski, a może wileński?

Żytni na zakwasie, na naturalnym zakwasie bez drożdży, a może i bez drożdży, i bez mąki? Wypiekany na liściu kapusty lub chrzanu? Hmmm… żytnio-pszenny z ziemniakami, razowy z ziarnami (lub bez), z siemieniem lnianym… Jeśli ktoś lubi dodatki może sięgnąć po chleb z kakao, kapustą, czy żurawiną i wiele innych.

Danie dnia – pajda ze smalcem i ogórkiem – choć na niektórych stoiskach wzbogacone o paprykę i szczypiorek… Niebo w gębie.
Nie brakuje również słodkich wypieków. Są obwarzanki, sękacze, makowce i inne ciasta, a nawet ręcznie robione pierniczki-borowiki. Elbląskie Święto Chleba – czy jest smaczniejszy jarmark w regionie?

Na nadbrzeżu zacumował wyjątkowa łódź ozdobiona smokami, która wypłynęła z rosyjskiego portu na początku maja. Po przepłynięciu 7 tys. mil przypłynęła na Świąteczne Spotkania Elblążan. Łódź robi wrażenie. Kto jej jeszcze nie widział – ma szczęście. Rosjanie pozostaną z nami do niedzieli.

W piątek o godz. 20.00 prezydent Witold Wróblewski oficjalnie otworzył Elbląskie Święto Chleba. Następnie sceną zawładnęła Banda Czworga grająca muzykę z pogranicza folk i szanty. Po koncercie około godz. 21:20 odbył się pokaz w wykonaniu Teatru Ognia WIDMO (plac przed katedrą).

Tymczasem na dziedzińcu muzeum od godz. 18 trwa budowa dymarek, w których będzie wytapiane żelazo. Warto jutro odwiedzić to miejsce.

Fire show na zakończenie pierwszego dnia Elbląskiego Święta Chleba w wykonaniu Teatru Ognia WIDMO. Hipnotyzujący spektakl. Spokojnie, w sobotę też będzie co robić. Jarmark rusza od godz. 9, ale już o 8 przy skrzyżowanie ulic Stary Rynek i Wigilijna stanie Krwiobus, w którym będzie możliwość oddania krwi.

Co nas jutro dziś? Wyścigi Smoczych łodzi, grupy rekonstrukcyjne – gladiatorzy, legioniści, barbarzyńcy. A do tego wspólne gotowanie, warsztaty wyrobu kwasu chlebowego, piana party, Strefa Hefajstosa, koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

Na zakończenie sobotnich obchodów Święta Chleba odbędzie się “Parada świateł i lampionów”. Wyruszy z placu przy katedrze na dziedziniec muzeum. Warto wziąć udział w paradzie, bo jej finałem będzie widowiskowe rozbicie dymarki i wydobycie żelaza. Warto w ogóle śledzić warsztaty na dziedzińcu muzeum – od budowy dymarki do wyrobu przedmiotów. Takie pokazy to rzadkość.

Informacje i zdjęcia UM Elbląg

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register