Walka z kaszlem – co warto wiedzieć o syropach i lekach

Walka z kaszlem bywa naprawdę uciążliwa. Czasami objaw ten utrzymuje się przez wiele tygodni. Generalnie jeśli syrop na kaszel nie przynosi poprawy, to po tygodniu stosowania należy go odstawić i udać się do lekarza. Z reguły jednak odpowiedni syrop wystarcza, by wyleczyć kaszel.

Syrop na kaszel – jak wybrać syrop ułatwiający odkrztuszanie? 

W przypadku kaszlu mokrego mamy do czynienia z zalegającą wydzieliną, którą trzeba odkrztusić. Aby ułatwić odruch kaszlu i odkrztuszanie, należy sięgnąć po syrop na kaszel wykrztuśny. Stosowanie takiego leku jest bardzo ważne, gdyż zaleganie wydzieliny prowadzi w konsekwencji do zapalenia oskrzeli, a nawet zapalenia płuc, zatem należy się jej pozbyć. Działanie syropu wykrztuśnego powoduje większą produkcję wydzieliny, stąd nie należy go przyjmować późnym popołudniem. Wykrztuśny syrop na kaszel może mieć substancję czynną w postaci karbocysteiny. Można też sięgnąć po produkt z ambroksolem lub z bromheksyną. Syrop wykrztuśny może być również na bazie ekstraktów z ziół takich jak bluszcz pospolity, pierwiosnek lekarski albo tymianek pospolity. Zarówno syropy ziołowe, jak i z wymienionymi wcześniej substancjami czynnymi nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. W przypadku kaszlu mogą one sięgnąć po środki domowej roboty, np. syrop z cebuli czy sok z malin.       

Syrop na kaszel suchy – jak zwalczyć duszący kaszel? 

Kaszel suchy można rozpoznać po tym, że nie ma odruchu odkrztuszania i nie jest produkowana wydzielina. Czasami jednak kaszel suchy zmienia się w mokry, ma charakter mieszany. Wtedy najlepiej sięgnąć po syrop na kaszel suchy i mokry. Szukając syropu na kaszel suchy, można zdecydować się na taki, który zawiera lewodropropizynę. Ma działanie hamowania odruchu kaszlu. Jeśli nie jesteście pewni, z jakim kaszlem macie do czynienia, to lepiej skonsultujcie się z lekarzem albo od razu wybierzcie syrop na kaszel suchy i mokry, który sprawdzi się przy każdym rodzaju kaszlu.    

Leki na kaszel jako uzupełnienie leczenia – co warto wiedzieć?  

Czasami oprócz syropu włącza się dodatkowo leki na kaszel, a właściwie na stan zapalny. Nie można stosować jednocześnie leków, które hamują odruch kaszlu oraz takich, które są wykrztuśne. Można stosować zamiast syropów płyny do inhalacji, które także mają pomóc rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszanie. Do wyboru są także tabletki na kaszel. Nie należy stosować dwóch środków wykrztuśnych czy hamujących kaszel jednocześnie.  

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register