„Wracajcie skąd przyszliście”. Elblążanin w programie TVN

Program “Wracajcie, skąd przyszliście” zadebiutował na antenie TVN. To historia sześciu osób, które wyruszają na Bliski Wschód. Szlakiem przeciwnym do tego, który pokonują uchodźcy. Jednym z nich jest elblążanin – Robert Koliński. Pierwszy odcinek wyemitowany został w środę.

Razem  z dziennikarzem Piotrem Kraśką w podróż przez Niemcy, Austrię, Węgry,  Serbię, Grecję i Irak udało się sześć osób, z których trzy były zdecydowanie za  przyjmowaniem uchodźców w Polsce, a trzy – zdecydowanie przeciwne.

Jedną z tych osób jest Robert Koliński, działacz społeczny i członek partii Razem, znany ze swoich wyrazistych poglądów za przyjmowaniem i pomaganiem uchodźcom. Jak sam wskazuje, do programu trafił poprzez zaproszenie od autorów, którzy znaleźli w sieci jego komentarze i opinie na ten temat.

– Mam nadzieję, że program ten wpłynie na zmianę myślenia większości Polaków o uchodźcach. Taki był cel i motywacja mojego w nim uczestnictwa. Żeby ludziom, którzy na co dzień stykają się tylko z głupawymi stereotypami i propagandą na temat uchodźców wytłumaczyć nieco kim oni tak naprawdę są, skąd się wzięli i dlaczego do Europy przybywają. Nie jest to kolejna forma rozrywki, nie mieliśmy zamiaru robić kolejnego durnego show dla pożeraczy telewizyjnej papki, chcieliśmy zrobić ważny program o kwestii, która jest szeroko dyskutowana zarówno w Polsce, jak i w Europie, ale u nas najczęściej wypowiadają się o niej całkowici ignoranci, którzy uchodźcy często na oczy nawet nie widzieli. I wydaje mi się, że cel ten osiągnęliśmy. W programie padają zarówno najważniejsze pytania, są również obawy, związane z kwestią uchodźczą w Europie, jak i – przynajmniej niektóre – odpowiedzi. A czy tak jest rzeczywiście, to już będzie można przekonać się samemu, przez kolejny miesiąc, co środę – mówił na łamach lokalnego portalu Robert Koliński.

W  trakcie wyprawy poznają ludzi, którzy musieli opuścić swój  kraj.

– Widziałem masę materiałów o uchodźcach (…), ale wydaje mi się, że to jest najlepszy z pomysłów na to, żeby opowiedzieć ich historie – ocenił Piotr Kraśko w TVN24.

Uczestnicy wyruszyli w podróż odwrotną niż ta, którą muszą pokonać migranci. Pierwsze spotkanie uczestników z uchodźcami odbyło się w Niemczech. Następnie grupa skierowała się w stronę Austrii, Węgier, Serbii, Grecji. Na koniec dotarła do Iraku.

– W każdym z tych miejsc rozmawialiśmy z uchodźcami, którzy ułożyli sobie życie. Rozmawialiśmy z mieszkańcami, którzy cieszą się z ich obecności i z tymi, którzy są zdecydowanie przeciwko niej – tłumaczył Kraśko.

Program taki powstał wcześniej w telewizjach w Australii, Niemczech czy Holandii. Tam zaczynało się od spotkania z uchodźcami przebywającymi w danym kraju.

– Oczywiście jest trochę inaczej w przypadku polskiej wersji – tłumaczył dziennikarz. – Ponieważ w Polsce nie ma uchodźców – stwierdził. – Nie ma takiego pytania, które w Polsce możemy mieć w głowie w sprawie uchodźców, a które w tym programie, by nie padło – zaznaczył Kraśko. – Wszyscy po tej podróży myślimy trochę inaczej. To nie jest tak łatwe, że ci co byli przeciwko są za i odwrotnie. Ale każdego dnia byliśmy zaskoczeni każdą kolejną rozmową – podkreślił.

Dodał, że “są momenty szokujące, zaskakujące, powalającej szczerości”. – I myślę, że niezależnie od poglądów, jakie ktoś ma przed obejrzeniem tego programu, będzie zaskoczony i będzie musiał sporo pytań sobie zadać – powiedział. – Ale jestem pewny tego, że nikt nie powie, że w tym programie uciekaliśmy przed jakimiś pytaniami, albo że ktoś chciał narzucić komuś jakiś sposób myślenia – zapewnił Piotr Kraśko.

Program można obejrzeć tu: https://player.pl/programy-online/wracajcie-skad-przyszliscie-odcinki,15858/odcinek-1,S01E01,124390

Źródło: TVN24.

2 komentarze

  • Albert Pierrepoint Reply

    7 grudnia 2018 at 12:23

    Mam nadzieję że nie wróci.

  • Anonimek1 Reply

    8 grudnia 2018 at 21:57

    Panie Koliński zaproś do siebie do domu kilku uchodźców, pogadamy za rok czy dalej bedziesz to uważał za dobry pomysł.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register